Trzeciorzędna barowa piosenkarka Deloris Van Cartier jest przypadkowym świadkiem morderstwa dokonanego przez jej kochanka-gangstera. Niegodziwiec wyznacza nagrodę za głowę swej "ukochanej", więc kobieta musi zniknąć. Dzięki pomocy policji znajduje schronienie w klasztorze. Od tej pory Deloris, która nie stroni od dobrej zabawy, musi nauczyć się żyć wśród zakonnic. - To historia piosenkarki, która jako świadek morderstwa zostaje ukryta w klasztorze. Tam dokonuje rewolucji - przekształca chór zakonnic w świetnie śpiewający zespół, z którym robi karierę. To musical mocno osadzony w tradycji muzycznej lat 70. Mam nadzieję, że będzie prawdziwym hitem - mówił niedawno w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Jacek Mikołajczyk, reżyser spektaklu, teatrolog, tłumacz, kierownik literacki Gliwickiego Teatru Muzycznego.
Z dużym sukcesem zrealizował w ubiegłym roku w Gliwicach musical na podstawie innego kinowego hitu: Rodzina Addamsów. Krytycy byli dość zgodni w zachwytach: "Ogień, pasja, śmiech, doskonałe partie wokalne - to atuty przedstawienia, jakiego daaaawno na gliwickiej scenie nie widzieliście. Ach, jaka piękna katastrofa - to sformułowanie nabiera zupełnie nowego znaczenia w przypadku tego przedstawienia" - pisali. Część ekipy, która realizowała z Mikołajczykiem Rodzinę Addamsów, pracuje przy poznańskiej premierze. Za choreografię i ruch sceniczny odpowiada Ewelina Adamska-Porczyk (Chłopi, Rodzina Addamsów), scenografię projektuje Grzegorz Policiński (Nędznicy, Hair), a kostiumy Ilona Binarsch (Producenci, Rodzina Addamsów). Kierownikiem muzycznym spektaklu jest Piotr Deptuch (Jekyll & Hyde, Evita, Jesus Christ Superstar).
- Musical opiera się głównie na pierwszej części filmu - mówi Jacek Mikołajczyk. - Stylistycznie kompozytor nawiązuje do muzyki disco lat 70. - dodaje Piotr Deptuch, kierownik muzyczny. - Ale jest ona bardzo nowocześnie zaaranżowana i stawia wykonawcom bardzo wysoko poprzeczkę. Premiera musicalu odbyła się w 2009 roku w Londynie. Dwa lata później spektakl pojawił się na Broadwayu. Poznańska realizacja będzie jego polską prapremierą. Muzykę skomponował Alan Menken, znany autor muzyki filmowej (Pocahontas, Sklepik z horrorami, Gazeciarze), laureat nagrody Tony, zdobywca ośmiu statuetek Oscara oraz jedenastu nagród Grammy Awards. - "Jeżeli coś nas porusza, to dlaczego mielibyśmy mówić o tym szeptem?" - tak twierdzi jedna z zakonnic, bohaterek naszego musicalu, i to właściwie jego motto - mówi reżyser. - Zakonnica w przebraniu to spektakl także o tym, że nie trzeba bać się zmian, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka wydają się rewolucyjne - tłumaczy.
Obsada spektaklu została wyłoniona w drodze ogólnopolskiego castingu, na który zgłosiło się ponad 200 osób. W roli Deloris Van Cartier wystąpią dwie solistki: Karolina Trębacz - gwiazda Teatru Muzycznego w Gdyni, znana z takich hitów jak Ghost, Zły, Chłopi, oraz Olga Szomańska - wokalistka i aktorka estradowa, znana przede wszystkim z występów w oratorium Piotra Rubika i Zbigniewa Książka Tu Es Petrus, a także spektakli Teatru Muzycznego Roma. Matkę przełożoną zagra pochodząca z Poznania Barbara Melzer, która wokalną karierę rozpoczynała w legendarnym musicalu Metro. W Zakonnicy w przebraniu wystąpią również dobrze znani poznańskiej publiczności: Oksana Hamerska, Edyta Krzemień, Iwona Kotzur, Arnold Pujsza i Jarosław Patycki oraz zespół i orkiestra Teatru Muzycznego.
Sylwia Klimek
- "Zakonnica w przebraniu"
- muzyka: Alan Menken
- libretto: Glenn Slater
- przekład i reżyseria: Jacek Mikołajczyk
- przedpremiera: 29 i 30.09, g. 19
- premiera: 1.10, g. 19
- Teatr Muzyczny