Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Arcydramat o polskości

Na "międzypokoleniowy dialog z Wyspiańskim" i "seans zbiorowej pamięci" zaprasza Polski Teatr Tańca. Spektakl "Wesele. Poprawiny" reżyseruje Marcin Liber. 

.
Próba spektaklu, fot. Monika Nawrocka-Leśnik

Dramat Stanisława Wyspiańskiego wystawiono po raz pierwszy w 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Następnie pokazano go jeszcze np. w Warszawie, Toruniu, Lublinie, Łodzi, Wrocławiu, Katowicach i Olsztynie. "Wesele" reżyserowali m.in. Krzysztof Jasiński, Radosław Rychcik i Monika Strzępka. Na pożegnanie ze Starym Teatrem w Krakowie "wyprawił" je też Jan Klata. - "Wesele" to arcydramat i traktuję go szalenie poważnie - zapewniał na konferencji prasowej poprzedzającej premierę w PTT Marcin Liber, reżyser. - Interesuje nas ten kawał historii, który przeżywamy w Polsce od czasów jego premiery - mówił.

Twórcy zależy na tym, żeby jego "Wesele. Poprawiny" było opowieścią o tym, co jest "tu i teraz" oraz na "odczarowaniu mitów". W związku z tym, pracując nad spektaklem, przyjrzał się dzisiejszym ceremoniom zaślubin, prywatnym historiom kilku pokoleń Polaków. To w tych opowieściach odbijają się losy kraju. - Reżyser pełni funkcję pewnego obserwatora idei i zaraża tym współtwórców. Wyciąga to, co istotne i ważne - mówił. "Wesele. Poprawiny" to druga już realizacja dramatu Wyspiańskiego przygotowywana przez Libera. Wcześniej pracował nad nim w Bydgoszczy. - Nie szukam dominanty. Chciałbym znaleźć równowagę między teatrem a tańcem - tłumaczył na spotkaniu.

Dbając o "polskość" realizacji, twórcy zdecydowali, że pojawią się w niej elementy takich tańców jak polonez, oberek i kujawiak. - Bardzo mało jest przykładów, kiedy adaptuje się tańce ludowe do teatrów - tłumaczył zaangażowany w pracę nad spektaklem Leszek Rembowski, znawca technik i stylów polskich tańców narodowych. Zdaniem pedagoga, tancerze PTT świetnie poczuli ten klimat. - Ich propozycje zawierały ducha tradycji, ale były jednocześnie nowatorskie - mówił.

Elektroniczną, w dużej mierze instrumentalną muzykę do spektaklu przygotowała tajemnicza grupa RSS B0YS. Scenografię i kostiumy zaprojektował Mirek Kaczmarek.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Wesele. Poprawiny" Polskiego Teatru Tańca
  • reżyseria: Marcin Liber
  • Sala Wielka CK Zamek
  • premiera: 13.10, g. 20
  • kolejny spektakl: 14.10, g. 20