Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Ani jasełka, ani cepeliada

Krytycy teatralni w tym przypadku byli wyjątkowo zgodni. "Same ochy i achy" - jak zauważył jeden z nich... "Do dna" - spektakl dyplomowy studentów IV roku PWST w Krakowie dziś i jutro pokaże Teatr Nowy.

.
fot. materiały prasowe

"Profesorowie Włodzimierz Szturc, wielki znawca źródeł teatru, i Ewa Kaim, wybitna aktorka, ułożyli z polskich pieśni ludowych porywający scenariusz" - pisał w recenzji dla portalu Teatralny.pl Mirosław Kocur. "Wiele utworów wydobyli ze starych archiwów, inne sami nagrali podczas etnograficznych wędrówek. Kompozytor i pianista Dawid Sulej Rudnicki genialnie wydobył z ludowych pieśni ich surową źródłowość, tworząc aranżacje proste, ale też zaskakująco nowoczesne. Muzyka wykonywana na żywo opowiadała w tym spektaklu często więcej niż słowa. Bohaterami wieczoru byli jednak performerzy, studenci czwartego roku Wydziału Aktorskiego. Fenomenalnie uzdolnieni - zachwycał się tuż po premierze.

Wszystkie teksty i muzyka zawarte w spektaklu pochodzą z oryginalnych źródeł pieśni ludowej ze zbiorów Oskara Kolberga i ks. Władysława Skierkowskiego oraz "Śpiewnika Kurpiowskiego" pod redakcją Henryka Gadomskiego. "Chcemy poprzez śpiew dowiedzieć się, czy możliwa jest jeszcze podróż do głęboko ukrytego archaicznego świata. Do źródeł, które wysychają cicho" - piszą twórcy spektaklu.

"Jest wiejska chata, ale z blachy przywołującej postindustrialne lofty. Muzycznie jest nowocześnie, ale bez elektroniki, jedynie akustyczne skrzypce Weroniki Kowalskiej, flet i instrumenty perkusyjne. Jest taniec ludowy, ale i z elementami pogo. W stroju czerwone korale i logo Armaniego. Lekkość, bezpretensjonalność, dowcip inscenizowanych piosenek precyzyjnie współbrzmią ze wszystkimi elementami spektaklu. Nic z jasełek, nic z cepeliady - pisał w recenzji dla "Dziennika Polskiego" Wacław Krupiński.

Entuzjastyczne recenzje, które zebrał spektakl to zasługa w zdecydowanej mierze obsady, czyli: Dominiki Guzek, Agnieszki Kościelniak, Weroniki Kowalskiej, Jana Marczewskiego, Łukasza Szczepanowskiego oraz Dawida Sulej Rudnickiego (fortepian, basy). W tym właśnie składzie zobaczymy ich dziś i jutro na Dużej Scenie Teatru Nowego.

Sylwia Klimek

  • "Do dna" - spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego, specjalności wokalno-aktorskiej PWST w Krakowie
  • reż. Ewa Kaim
  • Teatr Nowy, Duża Scena
  • 26.10, g. 20
  • 27.10, g. 17 i 20