Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

A Ty wiesz, co jest ważne?

Zdarza się, że dzieci, którym wszystko wolno, odlatują... Na premierę spektaklu "Ulf i Balon" zaprasza Teatr Animacji. Reżyseruje Przemysław Jaszczak.

.
fot. Jakub Wittchen

Bohaterami spektaklu są dzieci: Ulf i Pola. Chłopiec jest leniwy i zarozumiały, we wszystkim wyręczają go rodzice. Skupiony na sobie, innych traktuje instrumentalnie. Zupełnie inne życie, bo pełne trosk i obowiązków, ma dziewczynka. Jej mama wylądowała w szpitalu, więc zmuszona jest zająć się domem. Samodzielność ta jednak zabija w niej dziecięcą radość i spontaniczność. Co wyniknie ze spotkania na scenie dwojga tak różnych dzieci? Przekonamy się niebawem.

- Ulf jest chłopcem, który ma w życiu bardzo lekko. Aż tak, że nie może utrzymać się na powierzchni ziemi i odlatuje - tłumaczył na konferencji poprzedzającej premierę reżyser Przemysław Jaszczak. - Wyrusza w wielką podróż  i poznaje wartości, które gdzieś po drodze się zagubiły. Jego lekkość bytu doprowadziła do tego, że zapomniał czym jest miłość, przyjaźń czy oddanie - mówił.

"Ulf i Balon" podejmuje bardzo aktualne tematy. I choć przeznaczony jest dla kilkuletnich dzieci, zainteresować powinien również dorosłych. Tych szczerze zachęcam do przestudiowania programu spektaklu, z którego dowiedzą się m.in. jak odróżnić potrzeby dziecka od jego zachcianek oraz jak oceniać zadania na miarę jego możliwości.

Spektakl zaprezentowany zostanie w formie charakterystycznej dla reżysera. Na scenie pojawią się tintamareski. To mało popularne w Polsce lalki, które potrafią nie tylko mówić, ale też się rumienią, a z ich oczu płyną prawdziwe łzy. W technice tej twarz aktora połączona jest z lalkowym tułowiem. - Jesteśmy totalnie pomiędzy. Pomiędzy lalką a człowiekiem - wyjaśniał Jaszczak. Na scenie pojawi się sześcioro aktorów: Sylwia Koronczewska-Cyris, Danuta Rej, Katarzyna Romańska, Marcin Chomicki, Marek A. Cyris oraz Igor Fijałkowski. Każdy z nich ubrany będzie na czarno, by nie odwracać uwagi widza od ciała lalki.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Ulf i Balon" Magdy Żarneckiej i Przemysława Jaszczaka
  • reż. Przemysław Jaszczak
  • Teatr Animacji
  • premiera: 12.05, g. 17
  • kolejne spektakle: 13, 26 i 27.05, g. 11 oraz 29 i 30.05, g. 9.30 i 11.30
  • dla widzów 5+

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018