Kultura w Poznaniu

Rozmowy

opublikowano:

Przypomnieć biskupa Jordana

Z Arletą Kolasińską* z Fundacji Puenta, która organizuje cykl plenerowych koncertów z okazji 10. urodzin mostu Jordana, rozmawia Katarzyna Kamińska.

. - grafika artykułu
fot. Fundacja Puenta

W tym roku mija 10 lat od otwarcia mostu Jordana łączącego Śródkę z Ostrowem Tumskim...

7 grudnia 2007 roku odbyło się uroczyste jego otwarcie. Ale obchody tego ważnego wydarzenia rozpoczną się już teraz. Latem na Śródce odbędzie się 10 koncertów na 10-lecie mostu.

A czy Ty sama pamiętasz otwarcie?

Oczywiście. Pamiętam też, jak mąż tłumaczył naszym wtedy jeszcze małym chłopcom, jaki to ważny dzień i wielkie wydarzenie. Było to bardzo spektakularne - przeniesienie części jednego mostu i osadzenie go w innym miejscu! Nie ukrywam jednak, że na początku most mnie nie zachwycał, bo podobał mi się ten stary, zburzony. Myślałam, że będzie jakieś nawiązanie do historycznego obiektu. Tymczasem wstawiono tu przyciężkawe przęsło dawnego mostu Rocha. Bałam się, że zdominuje Śródkę, ale on wpisał się w tę przestrzeń, a magia zdjęć, na których wygląda zjawiskowo, dodaje mu wdzięku i tajemniczości.

Wspomnijmy o jego ważnej funkcji komunikacyjnej i społecznej.

Był bardzo potrzebny. Śródka został przyłączona znów do Poznania, a most wpłynął na jej dostępność, wizerunek i aktywizację mieszkańców.

Skąd wzięła się Twoja śródecka pasja? Przecież mieszkasz gdzie indziej.

Zaczęła się na studiach. Bywałam w kinie Malta, jak wielu studentów, i zwróciłam uwagę na mały, ale piękny kościół św. Małgorzaty, wówczas zaniedbany i wiecznie zamknięty. Nie mogłam tego przeboleć. Tuż obok był zapuszczony klasztor Filipinów, w którym dziś jest Szkoła Katedralna. Ale nawet wtedy uderzała mnie jego uroda...

Może Twoje oko filmowca wychwyciło w tym pejzażu coś niepowtarzalnego?

Może tak, choć to raczej moje zainteresowania historyczne. Lubię rzeczy, które mają duszę. W tym czasie odrestaurowano krakowski Kazimierz. Byłam pod wrażeniem, że zrobiono to szybko i dobrze, a pamiętałam, że wyglądał fatalnie, bo robiłam tam film. Pomyślałam, że skoro Kazimierz tak się zmienił, to i Śródkę ktoś dostrzeże i zrewitalizuje. Bo to zakątek niepodobny do żadnego innego, z klimatem i kameralną zabudową. Jeżyce są piękne, ale duże, a Śródka jest maleńka. Przypomina mi niewielkie zabytkowe miasteczka na zachodzie Europy...

I w tym właśnie wyjątkowym miejscu od czterech lat realizowany jest projekt Pośrodku Śródki.

Byłam w drodze do Krakowa, kiedy usłyszałam w Radiu Merkury audycję z nieistniejącej już księgarni Pokój z Widokiem. Zapowiedziano rewitalizację Śródki i różne wydarzenia kulturalne. Byłam zła na siebie, że nie biorę w tym udziału i coś fajnego mnie omija. Ale minęły kolejne lata, powstała Fundacja Puenta, a moje dzieci poszły do tutejszych szkół. Po jednej z imprez na Śródce podeszłam do Ani Żygulskiej, animatora społeczności lokalnej, i zapytałam, czy Puenta może coś zaproponować, i tak zrodziła się akcja Śródeckie Anioły, która już rok w rok przypomina, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Kolejny był projekt z miejskiego programu Centrum Warte Poznania i plenerowy spektakl PostKARNAWAŁ o biskupie Jordanie i św. Małgorzacie czy Koncert na Starą Kamienicę. Potem zawiązało się Partnerstwo Śródeckie zrzeszające szkoły, firmy i organizacje. Zaczęliśmy zmieniać rzeczywistość, dzięki współpracy wielu osób i instytucji. Efektem jest wspomniany program Pośrodku Śródki i inne projekty, m.in. A w niedzielę po sumie czy najnowszy: gra edukacyjna dla dzieci Śródka i Ostrów Tumski dzieciom, stworzona staraniem Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących, w którą włączyli się praktycznie wszyscy.

No i projekt 10 koncertów na 10-lecie.

Otrzymał dofinansowanie miasta oraz wsparcie Fundacji Rozwoju Miasta Poznania. Prezes Fundacji, pan Jan Kaczmarek, zamarzył, by na wzór A w niedzielę po sumie w sobotnie wieczory na moście rozświetliły się lampki, pojawiły się stoliki, a ludzie mogli posłuchać dobrej muzyki. I tak powstał projekt 10 koncertów. Od 1 lipca do września odbędzie się dziewięć koncertów różnych stylistycznie i gatunkowo - tak by każdy znalazł coś dla siebie.

Wyjątkiem będzie pierwsze spotkanie - spektakl Millenium +50, który zaplanowaliśmy na czwartek 29 czerwca, czyli imieniny miasta. Nawiąże do opowieści o Mieszku, Dobrawie i biskupie Jordanie. Nie może być inaczej, bo most nosi jego imię. Chcemy tę postać przypomnieć mieszkańcom Poznania, bo zdarza się, że ludzie myślą, że to nazwisko amerykańskiego koszykarza (śmiech).

A pozostałe koncerty?

Już w sobotę 1 lipca zagra Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele. Ten koncert dedykowany będzie wszystkim mieszkańcom Śródki obecnym i byłym oraz miłośnikom tego miejsca. Ustawimy stoły i ławki wzdłuż ulicy, poczęstunek będzie można zamówić sobie w pobliskich restauracjach lub przynieść własny. Mamy nadzieję, że Orkiestra porwie ludzi do tańca. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie.

W kolejne soboty wystąpi m.in. MasterBrss - kwartet puzonowy z repertuarem jazzowym i muzyką filmową, TrąbQuartet ze znanymi ariami operetkowymi, Good Staff z muzyką liryczną czy Roxana Tutaj z zespołem. 23 września na wielki finał usłyszymy premierową kompozycję na most, orkiestrę i chór. Utwór skomponuje Jerzy Mackiewicz, młody kompozytor i opiekun zespołu perkusyjnego Gladiatorzy. Poza nim wykonawcami będą chór Dysonans i Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych.

Czy będą też inne atrakcje? 

Od 25 czerwca co dwa tygodnie będziemy kontynuować akcję A w niedzielę po sumie na moście, tym razem adresowaną do dzieci. Gospodarzem pierwszego spotkania będzie Zespół Koło Jana. Dalej będą artystyczne happeningi i zajęcia edukacyjne, np.: będziemy malować krzesła szczęścia, które potem umieścimy w przestrzeni Śródki (szczęścia nigdy za wiele, ozdobimy także niepowtarzalne kamienie i przeniesiemy je w pobliże śródeckiego muralu. Tradycyjnie już odbędzie się spotkanie z szantami, będą zabawy cyrkowe, a jesienią, na zakończenie obchodów, zorganizujemy wystawę plenerową poświęconą historii mostu, która zostanie zainstalowana na jego przęsłach!

rozmawiała Katarzyna Kamińska 

* Arleta Kolasińska - prezes Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej Puenta, animującej życie kulturalne m.in. na poznańskiej Śródce, realizatorka i producentka programów multimedialnych