Kultura w Poznaniu

Opinie

opublikowano:

Dotknąć Pewuki

Wydarzenia oficjalne, ciekawostki, anegdoty, sensacje i skandale. Tomasz Mikszo i Filip Czekała zabierają czytelników na spacer po Poznaniu z czasu Powszechnej Wystawy Krajowej, która okazała się zjawiskiem daleko wykraczającym poza ramy imprezy wystawienniczej.

. - grafika artykułu
Filip Czekała, Tomasz Mikszo "Pewuka. Cud nad Wartą"

Cud nad Wartą - z takim podtytułem ukazała się książka o Pewuce. Niecałe 10 lat po Cudzie nad Wisłą, gdzie o niepodległość trzeba było walczyć zbrojnie, młode państwo polskie mogło zaprezentować swój imponujący dorobek. Wszystko w atmosferze sukcesu i wielkiego radosnego świętowania, niemal festynu, i - co dla nas ważne - w Poznaniu.

Czy to poznańskość wydarzenia, czy brak martyrologicznego charakteru sprawiły, że o Pewuce nie ukazała się do tej pory publikacja w sposób przystępny i całościowy opisująca to zjawisko? A może zwykłe zaniedbanie? Na szczęście zostało ono już naprawione. Doświadczony archiwista Międzynarodowych Targów Poznańskich, pasjonat ich historii - Tomasz Mikszo oraz dziennikarz i autor książek popularyzujących historię Poznania - Filip Czekała nadrobili te zaległości.

Autorzy nie chcieli stworzyć podręcznikowej biografii Pewuki. Postarali się odzwierciedlić ówczesne emocje i marzenia towarzyszące włodarzom miasta, zwykłym mieszkańcom, jak i przyjeżdżającym do Poznania. Oprócz informacji ściśle dotyczących spraw wystawienniczych ukazują, jak w tym czasie wyglądało i funkcjonowało miasto, jak się zmieniało dzięki inicjatywom, pomysłom i fantazji mieszkańców.

Książka została bogato zilustrowana fotografiami z tamtego czasu, ukazującymi rozmach i różnorodność oferty wystawienniczej, ale też niekonwencjonalność wielu wydarzeń i punktów programu. Znakomite uzupełnienie zdjęć stanowią wycinki z ówczesnej prasy, opisujące sprawy związane z samą Pewuką oraz wydarzeniami dziejącymi się w orbicie jej wpływu (a wystawa oddziaływała niemal na każdą dziedzinę życia w mieście). Oprócz doniesień dziennikarskich zobaczymy również ówczesne plakaty i reklamy prasowe, co jeszcze bardziej pozwoli wczuć się w klimat i stan umysłu uczestników pewukowego szaleństwa. Na jednej z ostatnich stron można nawet rozwiązać krzyżówkę - oryginalną z 1929 roku, z logo PWK.

Książka, wyjaśniająca fenomen Pewuki ma dwóch autorów. Niestety jednego z nich już zabrakło. Tomasz Mikszo zmarł pod koniec maja, po długiej chorobie. Książka była już wtedy ukończona i gotowa trafić w ręce czytelników. W nocie biograficznej Tomasza Mikszo nie ma więc daty jego śmierci, jakby nadal był gdzieś wśród nas. Ostatnie zdanie o nim brzmi: "Wciąż marzy o powstaniu muzeum Międzynarodowych Targów Poznańskich". To marzenie jest zobowiązaniem dla Poznania. Ze względu na pracę, jaką trzeba była nad książką wykonać. I ze względu na Pewukę, bo mimo upływu 90 lat pozostaje jednym z największych, poznańskich cudów, tyle że nie nadprzyrodzonych, ale konsekwentnie wypracowanych. Kto nie wierzy - niech przeczyta książkę. Kto nie ma wątpliwości - niech tym bardziej przeczyta.

Mateusz Malinowski

  • Pewuka. Cud nad Wartą
  • Filip Czekała, Tomasz Mikszo
  • Wydawnictwo Poznańskie

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019