Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Poznańska Nagroda Literacka dla Erwina Kruka!

Erwin Kruk, ceniony poeta i pisarz - choć stosunkowo mało znany szerszemu kręgowi czytelników - został laureatem tegorocznej Poznańskiej Nagrody Literackiej im. Adama Mickiewicza. Laureata Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka poznamy 5 maja.

. - grafika artykułu
fot. materiały CK Zamek

- Powolutku w zamęcie życia codziennego o nim zapominaliśmy, na szczęście ubiegłoroczny tom Nieobecność przypomina nam wspaniałość tej literatury - mówił przewodniczący jury prof. Piotr Śliwiński podczas środowej konferencji prasowej, podczas której ogłoszono nazwisko laureata. Profesor Śliwiński dodawał, że choć nazwisko Erwina Kruka nie jest szeroko znane, to - dla wielu jest klasykiem, szczególnie dla tych zainteresowanych literaturą pogranicza polsko-niemieckiego, Polski współczesnej i Polski historycznej. Przewodniczący jury podkreślał, że tym, co najbardziej zachwyca w twórczości 75. letniego autora  jest nadzwyczajna prostota tej literatury. - Erwin Kruk udowadnia, że literatura jest tym językiem, którym da się przekazać najważniejsze doświadczenia, a czytelnik jest partnerem dialogu - mówił.

Kruk w swej twórczości poetyckiej i prozatorskiej skupia się przede wszystkim na tematyce mazurskiej. - W Poznaniu nie ma kogoś takiego, kim jest Erwin Kruk w Olsztynie - dodał szef jury.

Niestety, jego wspomniany najnowszy tom, wydany przez olsztyński SPP jest praktycznie niedostępny. Wypada mieć nadzieję, że prestiżowy poznański laur skłoni wydawcę do wznowienia tego tytułu.

W środę poznaliśmy też nazwiska trojga młodych pisarzy nominowanych do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. To Magdalena Kicińska, Jakub Małecki i Marta Olesik.

Magdalena Kicińska jest autorką książki "Pani Stefa", reportażu o Stefanii Wilczyńskiej, najbliższej współpracownicy Janusza Korczaka. Z kolei Marta Olesik napisała książkę "Mieszczanin na górze Moria. Soren Kierkegaard, nowoczesny podmiot i oswajanie absolutu". To książka akademicka, ale jak mówił prof. Śliwiński: - To nie grzech pisać, a tym bardziej czytać książki akademickie. No i jak jest napisana!.

Wreszcie Jakub Małecki (studiował w Poznaniu) jest autorem książki "Dygot" - która jest powieścią historyczno-rodzinno-obyczajową. To, jak mówił przewodniczący jury: "wysokiej jakości czytadło".

Nazwisko laureata Stypendium poznamy 5 maja. Tego dnia o g. 14 w Auli Lubrańskiego Collegium Minus UAM odbędzie się wręczenie obu nagród. Również 5 maja, o g. 18 w Sali Wielkiej CK Zamek odbędzie się wieczór autorski laureatów i nominowanych, który poprowadzi Jerzy Sosnowski.

Poznańska Nagroda Literacka została ufundowana przez prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka oraz rektora UAM prof. Bronisława Marciniaka.

Laureatów wyłoniła Kapituła w składzie: prof. Inga Iwasiów, prof. Bogumiła Kaniewska, Jarosław Mikołajewski, prof. Piotr Śliwiński (przewodniczący), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, prof. Szymon Wróbel. W tym roku Poznańska Nagroda Literacka zostanie wręczona po raz drugi.

Tomasz Janas