Kultura Poznań.pl

Książki

opublikowano:

Człowiek tajemnica

Magdalena Grzebałkowska, reporterka, pisarka, autorka m.in. bestsellerowej biografii "Beksińscy. Portret podwójny" tym razem sięga po życiorys jednego z najwybitniejszych polskich muzyków - pochodzącego z Poznania Krzysztofa Komedy. Jej najnowsza książka - "Komeda. Osobiste życie jazzu", wydana przez krakowski Znak - ukaże się 9 maja.

.
Książka Magdaleny Grzebałkowskiej ukaże się 9 maja

By poznać prawdę o twórcy kołysanki z "Dziecka Rosemary" Romana Polańskiego, ktorą nucił cały świat, Magdalena Grzebałkowska odwiedza między innymi państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. Dociera do ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy sprzed pięćdziesięciu lat i jako pierwsza przedstawia jego wersję wydarzeń. Odkrywa osobiste życie Komedy i środowiska, w którym się obracał: od barwnego życia Piwnicy pod Baranami i narodzin warszawskiego Jazz Jamboree aż po Los Angeles tuż po lecie miłości. Poznaje historie ludzi, którzy dla muzyki porzucali pracę, dzieci, dostatnie życie. "To poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą - i często jedyną - namiastką wolności" - czytamy na stronie krakowskiego wydawnictwa Znak.

"Człowiek tajemnica. Listów nie pisał. Dzienników nie prowadził. Mruk. Miły. Uśmiechnięty. Osobny - tak o nim mówili. Większość tego, co wiemy o Krzysztofie Komedzie, pochodzi ze wspomnień jego żony. Często sprzecznych z tym, co pamiętają inni. Agnieszka Osiecka pisała, że gdy grał na fortepianie, jego dłonie opowiadały <<małe, kameralne historie o niebie dla dwojga osób>>. Ale jego życie taką historią nie było" - pisze wydawca. Jak wiele poznańskich wątków w życiu Krzysztofa Komedy odnajdziemy w książce Magdaleny Grzebałkowskiej? - przekonamy się 9 maja.

oprac. sk

  • Magdalena Grzebałkowska "Komeda. Osobiste życie jazzu"
  • Wydawnictwo Znak, Kraków 2018