Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

Już w piątek Biblioteka Wojewódzka zaprasza na spotkanie, w którym udział wezmą: Wojciech Chmielarz (pisarz), Roman Szymański (zawodnik MMA) oraz, jako prowadzący, Maciej Lobo Linke (mistrz brazylijskiego jiu-jitso i judo). Tematem rozmowy będzie wydana niedawno powieść Chmielarza, Rodzinny interes.

Czytaj artykuł

Sebastian Gabryel rozmawia z Marcinem Kostaszukiem i Michałem Wiraszko, współpracującymi przy miejskim projekcie My Name is Poznań, który właśnie doczekał się trzeciego albumu!

Czytaj artykuł

Jesienią tego roku duet Smolik / Kev Fox wyruszył w drugą część trasy koncertowej promującej ich najnowszy album Belly Of The Whale (2023). Po entuzjastycznym przyjęciu pierwszej części trasy oraz znakomitych recenzjach płyty, która dla wielu miłośników alternatywnego rocka była prawdziwą gratką, artyści są gotowi ponownie spotkać się z fanami w bardziej kameralnych przestrzeniach klubowych. Dokładnie takich jak te, które oferuje poznański klub Blue Note.

Czytaj artykuł

Macie dość naiwnych historii o tym, jak ludzie z miasta kupują dom na odludziu, zaczynają hodować krowy czy kury i uprawiać własne warzywa w ogrodzie, ale wszystko to w otoczce narracji o jedynej słusznej życiowej drodze? Jeśli tak, film Silje Evensmo Jacobsen zdecydowanie jest dla Was! To skuteczna odtrutka na modne ostatnio w kinie idealizowanie ucieczki od cywilizacji, które części widzów zaczyna już odbijać się czkawką.

Czytaj artykuł

Po świetnym występie w 2023 roku, Sarah McKenzie ponownie zawita do poznańskiego klubu Blue Note, by raz jeszcze zachwycić publiczność swoim niepowtarzalnym talentem. A tego australijskiej pianistce jazzowej, wokalistce i kompozytorce z pewnością nie można odmówić! Jej swobodny styl i liryczne poczucie swingu przywodzą na myśl takie ikony jak Blossom Dearie czy Diana Krall. Jej występ z pewnością pokaże, że nie są to słowa na wyrost.

Czytaj artykuł

W jednym z wierszy Wisławy Szymborskiej pod tytułem Kilkunastoletnia pewna kobieta spotyka młodszą wersję siebie. Odkrywa, że dzisiaj są bardzo różne, ale jest jeden przedmiot, który łączy je obie, przywodząc na myśl jednakowość doświadczeń - wełniany szalik w kolorowe paski wykonany przez ich matkę. Ten właśnie szalik pojawia się w tytule książki dla dzieci napisanej przez sekretarza polskiej noblistki - Michała Rusinka. Wydawnictwo zilustrowane zostało przez Joannę Rusinek. Na spotkanie z dwojgiem autorów, które odbędzie się już 28 listopada, zaprasza Biblioteka Wojewódzka.

Czytaj artykuł

Własną twórczość określają mianem "etnochaosu". Za punkt wyjścia obrali ukraińskie pieśni ludowe, zebrane przez badaczy podczas folklorystycznych ekspedycji (Oskar Kolberg lubi to), które od ponad 20 lat przepuszczają przez filtr swojej muzycznej wrażliwości i ogromnej kreatywności. Eksperymentują z tradycyjnym rytmem, melodiami, czasem nawet i tekstem. Swoje utwory tkają z etno-inspiracji zaczerpniętych z otaczającego ich świata i robią to doskonale.

Czytaj artykuł

Niekwestionowana królowa polskiej estrady w latach 60., 70. i 80. XX wieku, gwiazda polskiej piosenki, wykonawczyni wielkich przebojów tamtych lat, które śpiewała cała Polska. Poznanianka z Wildy, która zrobiła oszałamiającą karierę artystyczną, a potem zeszła ze sceny na własnych warunkach.

Czytaj artykuł

Paweł Sołtys, jak Marek Nowakowski lata temu, rusza na spacer ulicami Warszawy, miasta palimpsestu. Niesie w sobie kilkuletniego siebie oraz zmarłych przodków, po skroniach spływa mu sierpniowy pot. Idzie z dociekliwością i empatią, po drodze spotyka outsiderów, widma, gołębie i inne miejskie ptaki. Sierpień to proza dzisiejszych albo niedzisiejszych flanerów. XX-wieczna z charakteru, nieco podniosła, czasem nużąca, na szczęście połyskująca w wymiarze językowym.

Czytaj artykuł

Macie wolny czas w ten weekend? Z przyjemnością pomożemy zagospodarować go kulturalnie. Poniżej spis wybranych nadchodzących imprez i wydarzeń - naprawdę jest w czym wybierać.

Czytaj artykuł

W ostatnią niedzielę listopada rozpocznie się 42. już edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! O programie festiwalu, ofercie dla młodych widzów, ale też edukatorów i krytyków, opowiadają jego dyrektorka artystyczna Marta Jodko oraz odpowiedzialny za krótkie metraże Franciszek Drąg.

Czytaj artykuł

W polskich muzeach są tylko trzy galerie sztuki starożytnej. Jedna z nich mieści się w remontowanym właśnie starym gmachu Muzeum Narodowego w Poznaniu. Nie oznacza to jednak, że miłośnicy dzieł sprzed tysięcy lat nie będą mieli do nich dostępu. Muzealnicy znaleźli rozwiązanie i tworzą Studyjną Galerię Sztuki Starożytnej. Jej otwarcie już 23 listopada!

Czytaj artykuł

Wystawa Iluzje wszechwładzy. Architektura i codzienność pod okupacją niemiecką w CK Zamek pokazuje, jak wyglądało życie w Kraju Warty - według niemieckich założeń wzorcowym obszarze poddanym germanizacji po 1939 roku. To opowieść o okupowanych i okupantach, o prawdzie i fałszu, o rzeczywistości i jej kreowaniu.

Czytaj artykuł

"Liście klonu rosnącego przed szpitalem mieniły się złotem i czerwienią. Stałem przy oknie i wyglądałem na zewnątrz. Pomyślałem, że to dziwne, że liście są najpiękniejsze chwilę przed tym, jak opadną".Żeby pisać o książce Uciekinierzy Ulfa Starka nie trzeba szukać pretekstu...

Czytaj artykuł

Historia zaczyna się tam, gdzie kończy się bajka o Kopciuszku. Tytułowa Anora, pracownica seksualna z Brooklynu, poznaje swojego księcia - o filmie Anora pisze Bartosz Żurawiecki.

Czytaj artykuł

Palaye Royale, kanadyjsko-amerykańskie trio tworzone przez wokalistę Remingtona Leitha, gitarzystę Sebastiana Danziga i perkusistę Emersona Barretta, to z wielu powodów wyjątkowy band. Jego unikalne połączenie glam rocka, art-punku i brit-popu tworzy brzmienie zarówno nostalgiczne, jak i świeże, co spotyka się z uznaniem tysięcy fanów na całym świecie, znanych jako Soldiers Of The Royal Council. Skąd fenomen tej grupy? I jak wypada jej najnowszy album Death Or Glory (2024) na tle wcześniejszych? Już niebawem przekonamy się o tym na własne uszy i oczy.

Czytaj artykuł

Wytchnienie - to hasło przewodnie piątej edycji wyjątkowego muralu tekstylnego, który zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Odzieżowych w Poznaniu. Można go oglądać przy ulicy Kazimierza Wielkiego 17.

Czytaj artykuł

Wydawnictwo Miejskie Posnania i Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu w piątek 22 listopada zapraszają na promocję komiksu Z Bato pod Fondo. Tropem poznańskich skaterówAutorkami publikacji są Małgorzata Rutkiewicz-Hanczewska, Karolina Galewska (tekst) i Eluta Kidacka (ilustracje).

Czytaj artykuł

Młynarski. Trochę miejsca w Teatrze Nowym robi w człowieku... dużo miejsca. A cała ta nowo powstała przestrzeń aż woła, by dalej wypełniać ją tym, co dobre, ważne, bliskie i karmiące.

Czytaj artykuł
Strona 1 2 3 4