Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Zmierzyć się z historią

Akademia Muzyczna im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu świętuje okrągły jubileusz 100-lecia powstania. Obchody potrwają od 16 października 2019 roku do 16 października 2020 roku, a rozpoczną się od koncertu Krzesimir Dębski i jego muzyka.

. - grafika artykułu
Krzesimir Dębski, fot. materiały prasowe

Poznańska uczelnia rozpoczęła swoją działalność w 1920 roku jeszcze jako Państwowa Akademia i Szkoła Muzyczna, w 1922 roku przemianowana na Państwowe Konserwatorium Muzyczne, w 1947 roku na Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną. Pod znaną nam dziś nazwą funkcjonuje od 1988 roku. Wśród rektorów placówki znajdziemy nazwiska wybitnych pedagogów, muzykologów, instrumentalistów, by wspomnieć choćby Zdzisława Jahnke czy Stefana Stuligrosza. Od początku działalności poznańska uczelnia pełniła nie tylko funkcje dydaktyczne. Była też ważnym ośrodkiem życia muzycznego - liczne koncerty i festiwale, które odbywały się w niej i wciąż odbywają, stanowią nie tylko doskonałą okazję, by z muzyką wyjść do ludzi, ale także nieocenioną możliwość śledzenia muzycznych nowinek.

Wysoki poziom uczelni i wybitni pedagodzy w niej zatrudniani przekonują muzyków z najdalszych zakątków Polski i świata, by studiować właśnie w Poznaniu. Wśród absolwentów tej uczelni znajdziemy wiele znanych nazwisk tak dla poznańskiej (m.in. Agnieszka Duczmal, Jacek Sykulski, Iwona Hossa), jak i ogólnopolskiej publiczności (m.in. Marek Torzewski, Bartłomiej Nizioł, a nawet... Reni Jusis!). Z pewnością jednym z najbardziej znanych artystów, którzy ukończyli Akademię Muzyczną w Poznaniu, jest Krzesimir Dębski - studiował kompozycję u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego.

Inauguracja obchodów 100-lecia będzie podwójna. 16 października odbędzie się koncert dla społeczności Akademii Muzycznej, 17 października koncert zostanie powtórzony dla wszystkich mieszkańców Wielkopolski. W programie utwory i aranżacje Krzesimira Dębskiego, w tym jego opracowanie Bogurodzicy, fragmenty ścieżek dźwiękowych z filmów (m.in. Ogniem i mieczem, W pustyni i w puszczy, 1920 Bitwa Warszawska) oraz utwory skomponowane przez artystę specjalnie na jubileusz: Polonez d-moll oraz Koncert na gitarę i orkiestrę.

- Kiedy otrzymałem propozycję przygotowania koncertu inaugurującego Jubileusz 100-lecia mojej uczelni, byłem bardzo poruszony. Oznaczało to bowiem, że w jakiś sposób będę się musiał zmierzyć z historią tego miejsca i legendą ludzi, którzy ją tworzyli. Feliks Nowowiejski, Wacław Gieburowski, Tadeusz Szeligowski, Stefan Stuligrosz, Walery Bierdiajew, Antonina Kawecka, Jadwiga Kaliszewska, czy mój profesor Andrzej Koszewski - to tylko niektórzy znakomici artyści, którzy przez dziesięciolecia tworzyli obecną rzeczywistość poznańskiej Akademii Muzycznej. Czuję się spadkobiercą owej wiedzy i doświadczenia, i z radością poprowadzę koncert inaugurujący ten wspaniały Jubileusz - zapowiada artysta.

Wśród wykonawców usłyszymy Edytę Krzemień (sopran), absolwenta poznańskiej Akademii Muzycznej Dawida Kostkę (gitara jazzowa), a także zespoły uczelniane: Chór Kameralny (przygotowanie: Marek Gandecki), Chór Ogólnouczelniany (przygotowanie: Paweł Łuczak), Orkiestrę Symfoniczną. Za pulpitem dyrygenckim stanie Krzesimir Dębski. Słowo wstępne przygotują teoretycy muzyczni, także absolwenci tej uczelni: Małgorzata Pawłowska oraz Mikołaj Rykowski.

Aleksandra Kujawiak   

  • koncert Krzesimir Dębski i jego muzyka - inauguracja jubileuszu 100-lecia Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego
  • 16.10, g. 19 - koncert dla społeczności Akademii Muzycznej
  • 17.10, g. 19 - koncert dla Wielkopolan
  • Aula Nova
  • bilety: bezpłatne wejściówki do odbioru w CIK

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019