Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Zbadaj swoją wrażliwość

"Chcę opowiedzieć o tym, że doświadczenie życiowe niekoniecznie musi stępić w nas wrażliwość. Wręcz przeciwnie, może pomóc w głębszym przeżywaniu i ekscytowaniu się światem" - zapowiadał w 2016 roku Wrażliwość na olśnienie w normie Konrad Imiela.  Recital wszedł do programu Teatru Muzycznego Capitol, a już wkrótce usłyszymy go na deskach poznańskiego Teatru Nowego.

.
Recital Konrada Imieli "Wrażliwość na olśnienie w normie", fot. Łukasz Giza

Wrażliwość na olśnienie w normie to już trzeci recital dyrektora Teatru Muzycznego Capitol. Funkcja "biurkowa" nie przeszkadza mu jednak, by od czasu do czasu wyjść na scenę i oczarować publiczność. Imiela swoją artystyczną karierę buduje na wielu polach. Aktor teatralny i filmowy, reżyser, kompozytor, autor tekstów piosenek, wreszcie prężny działacz kulturalny, który w latach 2006-2014 był dyrektorem artystycznym Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Dla wielbicieli piosenki aktorskiej nazwisko Imiela to wystarczająca gwarancja wysokiej jakości, by zarezerwować sobie wieczór 27 kwietnia. Przekonywać nie trzeba także tych, którzy uczestniczyli w trzecim odcinku Improwizacji w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, podczas których dał się poznać jako niezrównany aktor.

Pierwszy recital Imieli, Rybi Puzon z piosenkami Toma Waitsa swoją premierę miał w 1995 roku, drugi - Śpiewa Konrad Imiela, w 2001 roku. Piętnaście lat później, już jako 44-latek, postanowił podzielić się swoim doświadczeniem życiowym. - Byłem niedawno na badaniach lekarskich, gdzie nazbierałem mnóstwo rozmaitych świstków i pieczątek. Jedna spodobała mi się szczególnie. Postanowiłem, że jej treść będzie tytułem tego projektu - opowiadał artysta. Imiela chce sprawdzić, czy nasza wrażliwość na olśnienie jest wciąż w normie, a może wraz z doświadczeniem życiowym stępiła się? Czy ustatkowanego człowieka w wieku średnim jest w stanie cokolwiek zaskoczyć, poruszyć i wzruszyć?

"W mediach nieustannie pojawiają się zachęty do robienia regularnych badań profilaktycznych. Narodowe badania czytelnictwa co roku fundują nam dawkę zgrozy w związku z rosnącym odsetkiem nieczytających rodaków... A my?" - pytają organizatorzy sobotniego wydarzenia. W 2017 roku piosenki wchodzące w program recitalu Imieli zostały wydane na płycie CD. Przesłuchanie kilku z nich daje pewien obraz tego, co dotyka artystę i co, jak sądzę, powinno wzruszać także nas. Mamy więc piosenki o bezinteresownym złu, pogoni za uznaniem, o tym, co buduje nasze ego, o związkach, miłości, naiwności, odpowiedzialności za siebie i innych. Zapowiada się więc wieczór pełen emocji dojrzałych, nienapędzanych sztuczną, podkręconą papką internetowo-telewizyjną. Stanie przed nami facet z krwi i kości, i w ciągu 75 minut zaśpiewa o tym, co w życiu wciąż go ekscytuje. Bez show, fajerwerków i rozpraszaczy. Czy jesteśmy gotowi na takie badanie?

Aleksandra Kujawiak

  • Wrażliwość na olśnienie w normie - recital Konrada Imieli
  • Konrad Imiela (wokal, gitary), Piotr Dziubek (fortepian, akordeon, bębny), Adam Skrzypek (kontrabas).
  • 27.04, g. 19.30
  • Teatr Nowy
  • bilety: 40-60 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019