Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Zacznij od gitary i ukulele!

Tradycyjnie już jednym z punktów programu festiwalu Akademia Gitary będzie otwarty dla wszystkich Happening Gitarowy. W tym roku po raz pierwszy spontaniczne spotkanie wszystkich miłośników strunowego brzmienia odbędzie się nie na Starym Rynku, a na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta. Amatorzy gitary i ukulele wspólnie wykonają utwór Zbyszka Wodeckiego "Zacznij od Bacha".

.
fot. Tomasz Nowak

W tej edycji festiwalu także po raz pierwszy wybór happeningowego utworu należał do internautóww. "Zacznij od Bacha" zwyciężyło nad innym przebojem zmarłego przed rokiem wybitnego muzyka - "Rzuć wszystko, co złe". Mimo że piosenka ma już 40 lat, nadal jest chętnie słuchana przez przedstawicieli wszystkich pokoleń. - To był palec boży - usiadłem do pianina i tak wyszło - wspominał dla PAP Life Wodecki. "Zacznij od Bacha" grał na koncertach do końca życia i uważał, że w wersji na żywo utwór brzmi lepiej niż na nagraniu.

Happening wymyślony kilka edycji temu przez organizatorów Akademii Gitary to wielkie święto gitarowe, w którym obok zawodowych artystów biorą udział początkujący instrumentaliści, ale też po prostu amatorzy sześciostrunowego brzmienia. Jego celem jest przede wszystkim wspólna zabawa w muzykowanie. "Najważniejsze w happeningu jest to, że przyjść i zagrać może każdy. Wystarczy instrument i odrobina odwagi! A ci bardziej nieśmiali mogą po prostu kibicować uczestnikom" - zachęcają organizatorzy.

Tegoroczny Happening poprowadzą muzycy Pierwszej Polskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele, po czym zagrają dla wszystkich koncert.

Aby wziąć udział w Happeningu, należy jedynie wypełnić formularz. I przyjść 26 sierpnia na dziedziniec Urzędu Miasta z własnym instrumentem.

sk

  • Akademia Gitary: Happening Gitarowy
  • Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta
  • 26.08, g. 12.30
  • wstęp wolny (zapisy!)