Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Z najwyższej półki

We wrześniu Andrzej Jagodziński z muzyką Komedy, Kuba Płużek i głośny wspólny projekt tria Kroke z Urną Chahar, w kolejnych miesiącach m.in. Kuba Więcek, Urbaniak z Karolakiem, a także Greg Osby i Mike Stern. Jesień w klubie Blue Note zapowiada się gorąco! 

.
Agnieszka Wilczyńska i Jagodziński Trio, fot. Jarek WIerzbicki

John Scofield, Jack De Johnette, Dave Douglas, Kenny Garrett, Pat Metheny, James Blood Ulmer - to tylko kilka wybitnych nazwisk spośród setek artystów, jacy przez minione ponad dwie dekady zagrali w poznańskim klubie Blue Note. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, jak fundamentalne znaczenie ma on nie tylko dla jazzu, ale i dla całej muzyki w Poznaniu. Rozpoczynający się właśnie 22. sezon działalności klubu przyniesie zapewne słuchaczom kolejne wielkie przeżycia.

Imponująco zapowiada się już sama oficjalna inauguracja, podczas której jeden z największych polskich pianistów jazzowych, Andrzej Jagodziński, przedstawi własne interpretacje kompozycji Krzysztofa Komedy. Towarzyszyć mu będą nie tylko stali członkowie jego tria (z którymi m.in. ćwierć wieku temu zachwycał opracowaniami muzyki Chopina): Adam Cegielski i Czesław Bartkowski, ale też śpiewająca Agnieszka Wilczyńska. Swój autorski projekt zaprezentuje kilka dni później czołowy przedstawiciel młodego pokolenia pianistów - już przecież świetnie znany i ceniony Kuba Płużek z własnym triem. Artysta powróci do klubu jeszcze pod koniec miesiąca, by wystąpić wraz z dwoma kubańskimi liderami stojącymi na czele zespołu Vistel Brothers.

Będą też we wrześniu wątki poznańskie i niekoniecznie stricte jazzowe. Tango nuevo ze swym kwintetem wykona Wiesław Prządka. Standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej, a także własne piosenki zaśpiewa w klubie Hanna Banaszak, której ani u siebie w Poznaniu nie trzeba specjalnie przedstawiać, ani zachęcać do przybycia - bilety sprzedają się świetnie.

Wielkim wydarzeniem dla wielbicieli folku i muzyki świata będzie też koncert, jaki dadzą członkowie szalenie lubianego przez klubową publiczność tria Kroke z mongolską pieśniarką Urną Chahar (więcej na s. XX).

Z pewnością mocnych wrażeń nie zabraknie w kolejnych miesiącach. W październiku w ramach imprez towarzyszących kolejnej edycji konkursu Blue Note Poznań Competition wystąpią dzień za dniem: jedna z największych sensacji ostatnich lat i największych nadziei polskiego jazzu - Kuba Więcek ze swoim triem oraz absolutni klasycy - Michał Urbaniak i trio Wojciecha Karolaka. A do tego jeszcze w tym samym miesiącu gwiazdy ze świata: Simon Phillips oraz Greg Osby!

W listopadzie natomiast w Blue Note zagrają kolejni wielcy: słynny Omar Hakim z zespołem Ozmosis w gwiazdorskim składzie oraz Mike Stern, a także znany tu i lubiany duet Klaus Paier / Asja Valcic. Dla sympatyków muzyki rockowej wystąpi legendarny Dezerter. W Blue Note znajduje bowiem miejsce dla siebie muzyka różnorodna stylistycznie, za to zazwyczaj ta z najwyższej półki.

Tomasz Janas

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019