Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Wychodząc na światło dzienne

Za poprzedni album otrzymała dwa Fryderyki. Prąd zdobył serca krytyków i słuchaczy, na długo zapadając w pamięć odbiorców bezkompromisowymi tekstami i dopieszczoną warstwą dźwiękową. O tym, czy Światło nocne podzieli ten sukces, dowiemy się już wkrótce. Tymczasem 15 października Natalia Przybysz zaśpiewa w CK Zamek.

.
fot. materialy prasowe

"Na pierwszy rzut oka wyglądam jak chłopak/ To miasto mnie nie chroni/ Korzystam ze zbroi" - tak brzmią pierwsze słowa Światła nocnego, singla promującego najnowszą, piątą już w karierze, płytę Natalii pod tym samym tytułem (choć autorka przyznaje, że jej faworytem jest inny numer - Świat wewnętrzny). Jak zawsze wyrazista i buntownicza Przybysz o premierowym singlu opowiada w ten sposób: - Światło nocne to piosenka o tym, co widoczne, i o tym, co ukryte. O balansowaniu na krawędzi bycia sobą i udawania. Celem jest bezpieczeństwo.

Promujący piosenkę teledysk utrzymany w czarno-białych barwach wyreżyserowała Anna Bajorek, odpowiedzialna już za wcześniejsze klipy artystki, m.in. do piosenki Miód. Tym razem klip nakręcony został w nowoczesnym, charakterystycznym wnętrzu Filharmonii Szczecińskiej. Obok Natalii występuje w nim Iza Szostak, odpowiedzialna również za choreografię. W Poznaniu zespół zagra w połowie miesiąca, wcześniej odwiedzając takie miasta jak Sopot, Toruń czy Białystok.

Natalia Przybysz solo występuje już od 2006 roku. Na płycie, która w całości ukazała się we wrześniu, pozostaje wierna stylistyce rocka i r&b, z którymi najbardziej jest kojarzona. Nie bez znaczenia jest również fakt, że do studia nagraniowego weszła ze znakomitymi, sprawdzonymi już muzykami, z którymi wcześniej zdążyła dać około 200 koncertów. Muzycy zdradzają, że kompozycyjnie materiał "poszedł delikatnie w inną stronę", ale zaraz dodają, że na pewno nie będzie to żaden szok w porównaniu z tym, co udało im się wspólnie wypracować dotychczas. Warto dodać, że za produkcję najnowszej płyty ponownie odpowiada Jerzy Zagórski, człowiek, który stał za nienagannym brzmieniem poprzedniego krążka Przybysz. Materiał nagrywany przez artystkę zwykle cechuje się przemyślaną koncepcją i detalicznym wręcz dopieszczeniem. Zobaczymy, czy i tym razem dobrze zrobi mu wyjście na dzienne światło.

Anna Solak

  • Koncert Natalii Przybysz Światło nocne
  • CK Zamek, Sala Wielka
  • 15.10, g. 20
  • bilety: 55-70 zł