Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Urodziny wirtuoza

Jak uczcić rozpoczęcie wakacji? Towarzystwo im. Henryka Wieniawskiego ma doskonałą propozycję - koncert Gidona Kremera.

. - grafika artykułu
Gidon Kremer, fot. Giedre Dirvanauskaite

Światowej sławy skrzypek, który studiował u samego Davida Oistrakha, to wirtuoz, którego melomanom nie trzeba przedstawiać. Artysta od lat gości na najważniejszych scenach muzycznych, zachwycając umiejętnym balansowaniem między tym, co w wykonawstwie nowatorskie, a tym, co tradycyjne. W Poznaniu wystąpi w duecie ze skrzypaczką Clarą-Jumi Kang.

Koncert, który odbędzie się 30 czerwca w kościele pw. Wszystkich Świętych, uświetni obchody 70. urodzin wirtuoza, a zarazem 20-lecia założonej przez niego orkiestry kameralnej Kremerata Baltica, współtworzonej przez wybitnych muzyków z krajów bałtyckich.

Łotewski artysta ma opinię niezwykle oryginalnego wykonawcy, którego znakiem rozpoznawczym są wnikliwie przemyślane, nieoczywiste interpretacje. Doskonale odnajduje się w zróżnicowanym, klasycznym repertuarze - od Bacha po utwory współczesne. Ma duże zasługi dla promocji XX-wiecznej muzyki - i twórczości tak różnych kompozytorów, jak m.in. Astor Piazzolla, Alfred Schnittke czy Arvo Pärt.

Kremer nagrał ponad 120 albumów, z których wiele uzyskało prestiżowe międzynarodowe nagrody. Wśród długiej listy jego nagród i wyróżnień jest Praemium Imperiale, powszechnie uważana za muzycznego Nobla, a którą zdobył w 2016 roku.

Kremerowi towarzyszyć będzie młoda, utalentowana skrzypaczka z Korei, zdobywczyni pierwszych miejsc na międzynarodowych konkursach wykonawczych m.in. w Hanowerze, Seulu i Sendai. Kang rozpoczęła naukę w wieku trzech lat, a zaledwie rok później została przyjęta do Mannheim Musikhochschule, jako najmłodsza uczennica w dziejach szkoły. Debiutowała jako pięciolatka, występując z Hamburską Orkiestrą Symfoniczną.

W programie koncertu znajdą się utwory Jana Sebastiana Bacha, Luigiego Nono i Mieczysława Weinberga. Ostatni z kompozytorów, promowany przez Kremera, to twórca nieco zapomniany, który dopiero w ostatnich latach odzyskuje należne sobie miejsce na mapie polskiej muzyki. Weinberg, artysta o wyjątkowej biografii, której tłem były najtrudniejsze momenty XX-wiecznej historii, pozostawił bogaty dorobek artystyczny. W utworach kompozytora pobrzmiewają inspiracje twórczością Dmitrija Szostakowicza - wieloletniego przyjaciela i mentora Weinberga.

Koncert Kremera i Kang to druga z trzech letnich propozycji muzycznych Towarzystwa im. Henryka Wieniawskiego, ujętych w minicykl koncertów kameralnych Bezsenność. Poza łotewskim skrzypkiem w Poznaniu wystąpi duet harfowo-skrzypcowy z Kanady - Valérie Milot i Antoine Bareil oraz obiecujące, młode Trio im. Wiłkomirskich, w składzie: Celina Kotz, Maciej Kułakowski i Łukasz Trepczyński. Informacje o wszystkich koncertach można śledzić na stronie internetowej Towarzystwa.

Agata Szulc-Woźniak

  • Koncert z cyklu "Bezsenność": Gidon Kremer, Clara-Jumi Kang - skrzypce
  • kościół pw. Wszystkich Świętych
  • 30.06, g. 20
  • bilety: 50-100 zł