Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Skrzypce w roli głównej

Fani post-rockowego brzmienia mają powody do radości - Poznań odwiedzi wokalistka i skrzypaczka zespołu A Silver Mount Zion. Koncert Jessiki Moss odbędzie się w najbliższą sobotę w Scenie Roboczej. 

.
fot. materiały organizatora

A Silver Mount Zion (znany także jako A Silver Mt. Zion, The Silver Mt. Zion Memorial Orchestra & Tra-La-La Band, The Silver Mt. Zion Memorial Orchestra and Tra-La-La Band with Choir czy Thee Silver Mountain Reveries) to kanadyjski zespół tworzący muzykę z pogranicza free-jazzu, minimalizmu, amerykańskiego folku, z wyraźnymi wpływami punk-rocka i współczesnej muzyki poważnej. Nagromadzenie niemal wykluczających się muzycznych wątków, które słuchacze wciąż odkrywają w twórczości zespołu, sprawia, że brzmienie A Silver Mount Zion opisać można tylko jednym słowem - niemożliwe.

Niemożliwość, w której na co dzień przebywa Jessica Moss, miała znaczący wpływ na jej solową twórczość, w ramach której artystka wydała dwie płyty. Pierwsza, "Under Plastic Island" z 2015 roku, to album zawierający jedynie dwa utwory - oba trwają ponad dwadzieścia minut! Rozciągnięte w czasie, surrealistyczne opowieści odnoszą się bezpośrednio do muzyki etnicznej (wykorzystanie orientalnych skal aż rzuca się... w uszy!), filmowej, noise'u i muzyki ilustracyjnej. Ciepłe smyczki towarzyszą chłodnym, metalicznym brzmieniom - a wszystkie dźwięki są tak różnorodne, że niemożliwym staje się uwierzenie, że pochodzą one z głębi powszechnie znanych instrumentów smyczkowych - ze skrzypcami w roli głównej. Jessica Moss zaczarowuje instrument i słuchaczy. Dlatego właśnie niemal dwudziestoczterominutowy utwór, zatytułowany "Plastic Island", przy każdym włączeniu zdaje się trwać zaledwie kilka chwil, za to spędzonych w odmiennych czasoprzestrzeniach.

Podróże pomiędzy kontynentami, epokami i estetykami, które artystka odbywa regularnie i z uporem, procentują najwyraźniej na ostatnim albumie. "Pools of Light" (w tłumaczeniu - "baseny światła") to płyta, której zawartość odzwierciedla nadany jej tytuł. Tak jak niemożliwe jest zebranie światła w zbiorniku, tak energia, doświadczenia i emocje, które zawarte są w tej muzyce, nie są możliwe to ubrania w słowa czy dźwięki. A jednak, serie utworów pt. "Entire Populations" i "Glaciers" zdają się udowadniać coś zupełnie przeciwnego.

Jessica Moss na przestrzeni lat pracy w zespole i podczas kariery solowej rozwinęła swój wyjątkowy styl, w ramach którego łączy muzykę tradycyjną, współczesną i eksperymenty dźwiękowe poszerzające spektrum brzmienia skrzypiec. A jej występy na żywo są silnie zakorzenione w sztukach performatywnych i soundarcie.

Aleksandra Skowrońska

  • Koncert Jessiki Moss
  • Scena Robocza
  • 16.09, g. 20
  • bilety: 30 zł
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.