Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Rasmentalism: rok 1985

Duet Rasmentalism jest w trakcie kolejnej letniej trasy. Ras i Ment mogliby odcinać kupony, grając na trasach koncertowych wciąż pierwszą i drugą płytę. Jednak raperzy nagrali kolejny świetny krążek, płytę "1985", który obecnie promują. W najbliższą sobotę zagrają w Poznaniu.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Najnowszy album Rasmentalism ukazał się w kwietniu 2016 roku. To dokładnie rok po drugim wydawnictwie zespołu, dobrze przyjętej płycie "Wyszli coś zjeść". Wydawałoby się, że to niewiele czasu, by stworzyć nowy i interesujący materiał muzyczny. Ale Ras, autor tekstów i Ment, producent muzyczny, są świadomi tego, co robią i wypuścili materiał jeszcze ciekawszy od poprzednich płyt. Teksty Rasa na albumie "1985" zdają się traktować o braku złudzeń wobec otaczającej nas rzeczywistości, a aranżacje Menta, który współtworzy także elektroniczny duet Flirtini, są bardziej minimalistyczne w porównaniu do poprzednich płyt.

Ment, pytany przez magazyn F5, co oznacza fraza "płyta dla osób mentalnie dorosłych", odpowiadał: - Chcemy pokazać, że stoimy niejako w kontrze do coraz szerszego nurtu w polskim rapie, który polega na tym, że jeden z drugim taśmowo nagrywają kawałki tylko dla odsłon na YouTube. Nas coś takiego nie interesuje, bo to nie ma żadnej wartości artystycznej. Wychowaliśmy się na początkach rapu, kiedy w tej muzyce były inne priorytety. [...]. A Ras dodawał: - Dla mnie od zawsze w rapie liczyły się treści. Chciałem więc zrobić płytę, na której "coś" mówię. To może być wszystko o wszystkim. Ważne, żeby było szczere, moje i bez wypełniaczy, w których silę się na technikę, składam podwójne i potrójne rymy, a tak naprawdę nic nie mówię.

Rasmentalism świętują w tym roku dziesięciolecie istnienia. Poznali się w 2006 roku w Lublinie. Swój pierwszy album, płytę "Dobra muzyka, ładne życie", opublikowali w 2008 roku. Był to tzw. "nielegal" - płyta wydana własnym sumptem. Zespół ma także na koncie płyty "Duże rzeczy" i "Hotel trzygwiazdkowy". Oficjalny debiut zespołu, album "Za młodzi na Heroda", wydany był już w wytwórni Asfalt Records. Jak podkreśla sam Ras, podpisanie kontraktu z tą wytwórnią było jego wieloletnim marzeniem, a to miało się spełnić w 2013 roku.

Raperzy dbają także o polecanie swoim słuchaczom innych raperów, takich jak Quebonafide czy Taco Hemingway, z którym zresztą Ras nawiązał polemikę w jednym ze swoich tekstów. Twórcy ewidentnie realizują się w swojej pasji, a Ras w wywiadach podkreśla, jak ważne są dla niego energiczne koncerty i kontakt nawiązany z publicznością. Jednak zarówno Ras, jak i Ment, nie uciekają od refleksji na temat wizerunku sceny hip hopowej w Polsce: - Wkurza mnie ten ogólny wizerunek sceny hip-hopowej w Polsce, ale to dlatego, że jestem już chyba na to za stary. To nawet nie jest wkurzenie, raczej zażenowanie. Niewiele rzeczy poza Arsenalem Londyn jest mnie w stanie wyprowadzić z równowagi. Ludzie rzadko, odwracam się i idę dalej. Trochę mnie uwiera wizerunek rapera jako baneru reklamowego, artysty podziwianego przez nie do końca rozgarniętą młodzież - mówił Ras w wywiadzie dla portalu Metro Warszawa.

Podczas koncertu w Poznaniu duetowi będzie towarzyszył Tort, który gra na instrumentach klawiszowych.

Jolanta Kikiewicz

  • Miejskie Granie: Rasmentalism
  • Maltańska Scena Muzyczna, ul. Wiankowa 3
  • 27.08, g. 20
  • wstęp wolny