Czy mogło się nie udać z takim nazwiskiem? Fisz i Emade, czyli Bartosz i Piotr Waglewscy to synowie Wojciecha Waglewskiego - założyciela i frontmana grupy VooVoo. Wychowujący się w domu przepełnionym muzyką bracia odebrali gruntowną muzyczną i artystyczną edukację. Początkowo zafascynowani i kojarzeni głównie z hip-hopem, dziś grają także brudną, garażową, gitarową muzykę.
Muzyczne ścieżki braci co rusz przecinały się, by w końcu spleść się pod wspólną nazwą Tworzywo Sztuczne. Pod tym szyldem Waglewscy wraz z innymi muzykami (między innymi gitarzystą Michałem Sobolewskim, producentem i DJ-em Epromem oraz raperem Pablo Hudinim) tworzyli szeroko pojętą muzykę hip-hopową. Hip-hop był jedynie ramą, a nie ograniczeniem - w twórczości zespołu usłyszeć można także wpływy takich gatunków jak jazz, downtempo i funk. Założone w 2002 roku Tworzywo Sztuczne działa do dziś. Ostatnią z pięciu płyt grupy jest album "Drony" z 2016 roku. Promujący go singiel "Telefon" to utrzymana w tanecznym duchu smutna refleksja dotycząca współczesności i substytutów prawdziwych relacji międzyludzkich. "Chciałbym być twoim telefonem, bez którego nie możesz wyjść" - wyznaje Fisz w piosence.
Tworzywo Sztuczne nie jest jedyną wspólną muzyczną inicjatywą braci. Należy do nich także jeden z najświeższych swojego czasu projektów - czyli zespół Kim Nowak. Oparty na sprawdzonym składzie - braciach Waglewskich i Michale Sobolewskim - zespół wydał w 2009 roku debiutancką płytę "Kim Nowak", odnosząc się do osoby amerykańskiej aktorki Kim Novak. "Pistolet", "Szczur", "King Kong", które znalazły się na płycie, to utwory niepowtarzalne - wehikuły czasu, które przenoszą słuchacza do początków muzyki blues-rockowej w jej najbrudniejszym, najsurowszym i najszczerszym wydaniu. Kolejny, wydany w 2012 roku album "Wilk" to płyta spokojniejsza, by nie rzec zachowawcza. Uwagę słuchaczy zwraca jednak - całkiem słusznie - muzyczna kolaboracja Kim Nowak z Izabelą Skrybant-Dziewiątkowską, znaną szerszej z zespołu Tercet Egzotyczny. "Prosto w ogień" w ich wspólnym wykonaniu to połączenie surowego, blues-rockowego brzmienia z big-beatową, nieco przykurzoną już dziś energią.
Waglewscy realizują się także w solowych projektach. Emade działający także pod pseudonimem DJ M.A.D. ma na koncie współpracę między innymi z Marią Peszek czy raperem O.S.T.R., z którym nagrał płytę "Projekt Ostry Emade". Fisz, który zadebiutował solowo w 2000 roku albumem "Polepione dźwięki" a rok później wydał płytę "Na wylot", stał się klasykiem tzw. "poetyckiego hip-hopu". Teksty jego utworów często przepełnione surrealistycznymi, nieco groteskowymi wyobrażeniami dotyczącymi trudności w utrzymaniu relacji (szczególnie miłosnych) dziś jednak zostają coraz częściej zastąpione gorzkim komentarzem społecznym, utrzymanym raczej w formie pytań i wątpliwości niż surowej oceny. Sam muzyk zauważa w jednym z wywiadów: "W tym świecie nie ma żadnych odcieni szarości, tylko zerojedynkowy podział na czarne i białe. Dlatego to ciężkie czasy dla ludzi środka, którzy mają wątpliwości i zadają pytania".
Aleksandra Skowrońska
- Pyrlandia Aquanet Festival
- park Jana Pawła II na Łęgach Dębińskich
- 2.09, od g. 15.50 (koncert Fisza i Emade - g. 20)
- wstęp wolny