Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Puzzle kultury

Co takiego przyciąga co roku entuzjastów zarówno polskiego folkloru, jak i kultury innych narodowości, aby uczestniczyć w tym folkowym święcie? Z pewnością jest to żywe spotkanie z tradycją: możliwość jej zobaczenia, usłyszenia oraz żywego w niej uczestnictwa. Światowy Przegląd Folkloru Integracje odbędzie się w tym roku już po raz dziewiętnasty. Start - 10 sierpnia.

. - grafika artykułu
fot. Tomasz Nowak

Podczas festiwalu będzie można oklaskiwać zespoły aż z sześciu krajów: Kolumbii (Ballet Folclorico Municipal "La Estrella"), Indii (Rifac India), Węgier (Zespół Tańca Ludowego "Szeged"), Bułgarii (Zespół Folklorystyczny "Sider Voivoda"), Gruzji ("Flying Georgians"), oraz Polski (Zespół Tańca Ludowego "Poznań" AWF - gospodarz festiwalu, Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca "Zawiercie"). Odmienność tradycji i kultur prezentowanych przez zaproszone na festiwal zespoły, a więc egzotyka folkloru kolumbijskiego i orientalizm indyjskiego, bałkańska energia Bułgarii, węgierskie czardasze czy popisy gruzińskich solistów przeplatane będą z naszym rodzimym folklorem. Która z tych kultur stanie się najbliższa, a która zaskoczy swoim folklorem?

Przegląd rozpocznie się 10 sierpnia koncertem w Nowym Tomyślu, by następnie przenieść się do Grodziska Wielkopolskiego. W poniedziałek 12 sierpnia grupy festiwalowe wystąpią w stolicy Wielkopolski, uczestnicząc w Biesiadzie Ludowej organizowanej w parku Wilsona, ul. Półwiejską przejdzie też barwny korowód. W ciągu kolejnych dni festiwalu artyści odwiedzą: Leszno, Wronki, Damasławek, Wrześnię i Luboń. Elementem wieńczącym festiwal będzie natomiast koncert finałowy przy swarzędzkiej pływalni. Wydarzenie to co roku odbywa się w innych miejscach i jest nie tyle koncertem, co przemyślanym spektaklem dziejącym się na kilku scenach. Stanowi niejako podsumowanie festiwalu, ponieważ prezentowane są wówczas najlepsze punkty programowe zespołów uczestniczących w wydarzeniu. Oprócz koncertów podczas Integracji będzie można wziąć udział także m.in. w warsztatach dla dzieci, wieczorach narodowych i Turnieju Sportów Tradycyjnych.

Organizatorzy festiwalu nie przeszli też obojętnie wobec obchodzonego obecnie Roku Moniuszkowskiego. Inspiracją tegorocznego hasła Integracji stała się pieśń Prząśniczka i jej słowa Kręć się, kręć, wrzeciono..., które nawiązują do szczególnie charakterystycznego elementu polskich tańców ludowych, ale też i innych krajów, a zatem obrotów.

Współczesne festiwale folkowe odbywają się najczęściej z dala od miejsca, w którym kiedyś mogliśmy obserwować folklor in crudo. Festiwale takie jak Integracje są więc drugim bytem tradycji, twórczą adaptacją i reinterpretacją elementów folkloru przez osoby najczęściej niezwiązane ściśle z określoną tradycją kulturową.

Katarzyna Nowicka

  • XIX Światowy Przegląd Folkloru Integracje
  • Poznań, Nowy Tomyśl, Damasławek, Luboń, Grodzisk Wielkopolski, Swarzędz, Leszno, Września, Wronki
  • 10-18.08

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019