Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Przystanek Leśmian

Jak brzmi twórczość Leśmiana w zestawieniu z poezją i muzyką indyjską? W podróż z Polski do Indii i z powrotem zabiorą nas Waldemar Rychły, Elżbieta Rojek i Mandar Purandare.

.
Od lewej: Waldemar Rychły, Elżbieta Rojek, Mandar Purandare, fot. materiały organizatorów

W czasie koncertu "Przystanek Poezja" klasyczna muzyka indyjska przeplecie się z twórczością Bolesława Leśmiana i indyjskich poetów, między innymi Balkrishna Bhagvanta Borkara (język Marathi), Khanolkara aka Aarti Prabhu czy Dushyanta Kumara (Hindi). Główną inspiracją dla artystów było dostrzeżenie wątków hinduskich w poezji autora "Malinowego chruśniaka". Leśmianowskie przedświty, świty, południa i zmroki doskonale korespondują z hinduskimi utworami zwanymi raga, które charakteryzuje podobna skłonność do przedstawiania świata o danej porze.

Słowu towarzyszyć będzie muzyka wykonywana przy użyciu instrumentów indyjskich: harmonium indyjskiego, darbuki, tabli, tank drumu i goongroo. Projekt "Przystanek Poezja" tworzą: znany głównie jako członek Kwartetu Jorgi Waldemar Rychły; aktorka i wokalistka Elżbieta Rojek oraz Mandar Purandare, aktor i wykładowca hindi na UAM.

ng

  • Kulturalny Stary Rynek: Przystanek Poezja - Leśmian po indyjsku
  • Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa, ul. Gołębia 8
  • 12.08, g. 17
  • wstęp wolny