Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Pod palcami buntownika

Kiedy przechodził kolejne etapy XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, widzowie byli podzieleni. Jedni widzieli w nim geniusza-buntownika, który na nowo zinterpretuje twórczość polskiego kompozytora, inni zaś w jego grze nie dostrzegali nic ponad pstrokaciznę, przesadną emocjonalność i brak szacunku dla tradycji. Pokonkursowa kariera łotewskiego pianisty pokazała jednak, że jest on potrzebny muzycznemu światu. Kolejne kontrakty, koncerty i płyty tylko utwierdziły w tym, że oto musiało nadejść nowe. A wraz z nim - Georgijs Osokins.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

23-letni pianista pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Na fortepianie grali zarówno jego rodzice, jak i brat. Artystyczna atmosfera domu sprawiła, że wcześnie zaczął ćwiczyć grę na instrumencie. Jako 10-latek zadebiutował słynnym Koncertem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta, który wykonał wraz z Narodową Orkiestrą Łotewską. Cudowne dziecko rozwijało się jednak wielokierunkowo. Na szczęście dla nas ostatecznie wybrał fortepian, a nie tenis - w tej dyscyplinie sportowej osiągał bowiem międzynarodowe sukcesy.

O Georgijsie Osokinsie naprawdę głośno stało się za sprawą Konkursu Chopinowskiego. Młody pianista od początku wyróżniał się oryginalnym stylem i zupełnie świeżym podejściem interpretacyjnym do utworów, które przecież wszyscy doskonale znamy. Ostatecznie otrzymał wyróżnienie, przegrywając z siedmioma innymi pianistami. Czas pokazał jednak, że to nie punktacja wyznacza pęd kariery.

Już 6.10 pianista zagra koncert promujący album Osokins plays Chopin wydany przez poznańską markę kosmetyczną Alba1913, a nagrany w Auli Nova Akademii Muzycznej. Tam także spotkamy się z artystą w tę sobotę. Na krążku znalazły się utwory subiektywnie wybrane przez Osokinsa: Nokturn cis-moll op. posth., Impromptu Ges-dur op. 51, Preludium As-dur op. 28 nr 17, Walc As-dur op. 64 nr 3, F-dur op. 34 nr 3 i Grande Valse Brillante, Ballada As-dur op. 47 nr 3 oraz Nokturn B-dur op. 62 nr 1. W czasie jednej z poznańskich wizyt Osokins powiedział: - Liczba interpretacji muzyki Fryderyka Chopina jest nieskończona. Ona nie ma granic. Grając ją, za każdym razem odkrywam coś nowego. Łukasz Rychlicki, pomysłodawca nagrania płyty z muzyką Chopina powiedział natomiast, że "kompozycje Fryderyka Chopina w wykonaniu Georgijsa Osokinsa podczas ostatniego konkursu łączyły młodzieńczą świeżość z interpretacyjną głębią, nowoczesność z tradycją".  Koncert poprowadzi  Maciej Kautz, a postać bohatera wieczoru przybliży gość specjalny - międzynarodowy krytyk operowy i recenzent najnowszej płyty Osokinsa - Jonathan Sutherland.

Podczas recitalu pianisty w holu Auli Nova będzie można obejrzeć wystawę fotografii dokumentującej proces nagrywania płyty Osokins plays Chopin. Zysk ze sprzedaży zdjęć i biletów wesprze rozwój młodych talentów.

Aleksandra Kujawiak

  • Koncert Osokins plays Chopin
  • 6.10, g. 19
  • Aula Nova
  • bilety: 79 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018