Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Parostatkiem w Juwenalia

Już w najbliższy czwartek rozpoczną się w Poznaniu Juwenalia. Trzy dni studenckiego festiwalu zostały podzielone na tematyczne bloki muzyczne, w ramach których wystąpią między innymi Ten Typ Mes, Daria Zawiałow, Organek i Bass Astral x Igo. Gatunkową różnorodność festiwalu podkreśli występ Krzysztofa Krawczyka.

.
Krzysztof Krawczyk, fot. materiały prasowe

Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, ponieważ przełamie pokoleniowe bariery, granice i różnice. Najbardziej wyczekiwane święto studentów w całym roku akademickim rozpocznie się tradycyjnym już Wielkim Pochodem Juwenaliowym, który wystartuje w czwartek, 24 maja o godzinie 17 z placu Mickiewicza. Przemarsz studentów ulicami Poznania co roku odbywa się pod innym hasłem i ma za zadanie zademonstrować indywidualność i odrębność każdej uczelni, a jednocześnie zjednoczyć wszystkich studentów. Tak będzie i tym razem.

Od kilku już lat Juwenalia odbywają się w parku im. Jana Pawła II, który zamienia się w festiwalowe miasteczko. Oprócz Dużej Sceny, na której wystąpią najważniejsi muzyczni goście, Juwenalia mają znacznie więcej do zaoferowania. W obrębie Małej Sceny będzie można wziąć udział we wspólnych zajęciach zumby, a także obejrzeć spektakle teatrów studenckich, stand up-y i występy taneczne. Równolegle do Małej Sceny działać będzie Strefa Studencka, w której każdy będzie miał możliwość zaprezentować drzemiące w nim talenty. Podobnie jak w zeszłym roku, odbędą się tam warsztaty plastyczne prowadzone przez studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Dotychczas w Strefie organizowane były m.in. warsztaty linorytu oraz małe targi sztuki, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Juwenalia to także panele i platforma do dyskusji. Nieprzerwanie od trzech lat funkcjonuje Forum Juwe - poza ciekawymi prelekcjami, każdy ma możliwość zgłoszenia swojej propozycji dyskusji bądź debaty. Misją tej platformy jest alternatywa dla sztywnych forów akademickich, dlatego też wszyscy będą mogli wyrazić swoją opinię i podyskutować w luźnej atmosferze.

Juwenalia to jednak przede wszystkim święto muzyki. W tym roku organizatorzy przygotowali prawdziwie różnorodną propozycję. Czwartek będzie zdecydowanie rockowy, a rozpocznie go PWS ("Przed Wschodem Słońca") czyli poznańska formacja, która prezentuje energetyczną mieszankę rocka, reggae, punka i funku. Tego dnia również wystąpi w Poznaniu Organek, który od 2014 roku nie znika z pierwszych miejsc list przebojów. Poznańskie Juwenalia zabrzmią takimi hitami, jak "Głupi ja", "Mississippi w ogniu" oraz "Wiosna".

Prawdziwą gwiazdą pierwszego dnia imprezy będzie jednak Krzysztof Krawczyk - dzięki któremu poznańskie Juwenalia staną się areną prawdziwego trans-pokoleniowego wydarzenia. Nie będzie przesadą założenie, że przez ponad godzinę wszyscy studenci dadzą się porwać parostatkiem we wspólny rejs i razem zaśpiewają największe hity Krawczyka.

Drugi dzień muzycznej imprezy otworzy grupa przyjaciół, których połączyła miłość do cięższych gatunków jak grunge, hard rock oraz metal. Zespół Snowblind mocnym uderzeniem rozpocznie weekend pełen zabawy. Zaraz po nim na scenie pojawi się autorskie duo braci Mattia i Elie Rosinskich, których szersza publiczność może kojarzyć z finału programu Must Be The Music, w którym zajęli drugie miejsce. Trzecim wykonawcą w piątek będzie autor piekielnie chwytliwych singli radiowych - Mrozu. W ciągu kilku lat obecności w głównym nurcie, ewoluował i odszedł od r'n'b, a obecnie w jego muzyce można znaleźć dużo odniesień do rdzennego soulu, bluesa i rock'and'roll'a.

Gwiazdą tego dnia Juwenaliów będzie Ten Typ Mes, który cieszy się od dłuższego czasu opinią "najlepszego rapera w Polsce". Wraz z odświeżonym składem zespołu o drugi kobiecy wokal oraz bębny o mocno latynoskim temperamencie, będzie promował swoją najnowszą płytę "R A P E R S A M P L E R", która zebrała same pozytywne recenzje. Żywiołowy koncert gwarantowany!

Na sobotę organizatorzy zaplanowali dla uczestników imprezy mocno klubową paletę brzmień. Ostatni dzień festiwalu rozpocznie DJ Maciej/Nucli, który słynie z rozkręcania najlepszych studenckich imprez. Zaraz po nim na scenie zjawi się hip-hopowy władca języka polskiego, najlepszy tekściarz raperskiej sceny, który od lat słynie z uprawiania tak zwanego "inteligenckiego hip-hopu" - Łona i Webber & the Pimps.

Reszta wieczoru upłynie uczestnikom zabawy zdecydowanie alternatywnie. Tuż po zachodzie słońca na scenie pojawi się elektryzujący duet z Krakowa, który został okrzyknięty "nadzieją polskiej muzyki elektronicznej". Bass Astral x Igo wrzuci słuchaczy w wir futurystycznych sampli oraz niekonwencjonalnych kolaży brzmień.

Tegoroczną odsłonę poznańskich Juwenaliów zamknie Daria Zawiałow. Aktualnie najgłośniejsza gwiazda rodzimej sceny alternatywnej rozpoczęła karierę w programie "Od przedszkola do Opola" już w wieku lat siedmiu. Kolejnym ważnym etapem był udział w programie X Factor, w którym zasłużenie dotarła aż do finału, co dało jej możliwość rozpoczęcia profesjonalnej kariery. Artystka z albumem "A Kysz!", który okrył się złotem, kontynuuje podbijanie rynku muzycznego, o czym będzie okazja przekonać się podczas tegorocznych Juwenaliów.

Damian Nowicki

  • Juwenalia Poznań 2018
  • park im. Jana Pawła II (ul. Dolna Wilda, Łęgi Dębińskie)
  • 24-26.05
  • bilety jednodniowe - 40 zł, karnet trzydniowy - 90 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018