Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Osiecka zapamiętana

Laureatów konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej" poznamy 28 września podczas koncertu galowego w warszawskim Teatrze Muzycznym Roma. Wcześniej jednak finaliści wystąpią w Poznaniu.

. - grafika artykułu
.

Agnieszka Osiecka, najwybitniejsza poetka polskiej piosenki, była świetną obserwatorką życia. Niezwykle trafnie potrafiła opisać zarówno wydarzenia, jak i miejsca oraz ludzi. Jej teksty (a było ich ponad dwa tysiące) weszły na stałe do repertuaru m.in. takich gwiazd polskiej estrady jak Magda Umer, Edyta Geppert, Maryla Rodowicz czy zespół Raz Dwa Trzy. Ale Osiecka tworzyła także formy prozatorskie. Wśród nich są chyba jej najbardziej znane opowiadania - "Biała bluzka", ale też powieść "Czarna wiewiórka" traktująca o zmaganiach kobiety, której mąż jest śmiertelnie chory.

To coś

Fenomenu autorki "Okularników" dowodzi również odbywający się od 1998 roku konkurs "Pamiętajmy o Osieckiej", podczas którego artyści śpiewają wybrane przez siebie dwie piosenki poetki. To ukłon w stronę artystki, która - jak widać - inspiruje kolejne pokolenia twórców, i dowód na to, że jej twórczość pozostaje cały czas żywa. "Gdy jestem jurorem, stawiam poszczególnym uczestnikom punkty w różnych rubrykach: dobór repertuaru, intonacja, barwa głosu, interpretacja. Ale ostatnią rubrykę trzymam dla czegoś, co nazywam: »to coś«. I jeśli w rubryce »to coś« wpiszę zero, to nawet, jeśli w pozostałych będą piątki, nic się nie da zrobić. I odwrotnie: jeśli tam będą tróje, a »to coś« będzie na piątkę, uznam, że to baza, na której coś ciekawego można zbudować. Na osobowość nie ma rady - nikt z nas nie napisze żadnego poradnika, jak ją mieć" - radzi uczestnikom na stronie internetowej Fundacji im. Agnieszki Osieckiej Jerzy Satanowski, dyrektor artystyczny konkursu.

Pani mnie inspiruje

Wśród tegorocznych finalistów, jak zwykle, zdecydowaną przewagę liczebną mają panie. Z interpretacjami utworów Osieckiej podczas drugiego etapu konkursu w Sopocie wystąpiły m.in.: Weronika Kowalska, która wyśpiewała sobie wówczas pierwsze miejsce utworami "Pożegnanie z piosenką" oraz "Siedzę w Mławie"; Karolina Micor, która zdaniem jury dysponuje ciekawym, miękkim głosem, dającym jej duże możliwości szczególnie w utworach jazzowych oraz popularna aktorka i wokalistka Natalia Lesz. Oprócz nich na scenie pojawili się również panowie, a wśród nich Krzysztof Szczepaniak, na co dzień aktor Teatru Dramatycznego w Warszawie, który serce sopockiej widowni podbił wykonem piosenki "Pani mnie inspiruje". 

Od kilku lat finaliści konkursu, jeszcze przed ogłoszeniem werdyktu (w tym roku wyniki poznamy 28 września podczas koncertu w Teatrze Muzycznym Roma), prezentują przygotowane przez siebie piosenki m.in. przed poznańską publicznością. I tak koncert w ramach 18. edycji odbędzie się 25 września w Teatrze Nowym. Za jego kształt odpowiada znany w Poznaniu Jerzy Satanowski, wieczór poprowadzi aktorka Magdalena Smalara. Akompaniować młodym twórcom będzie zespół pod kierownictwem Jakuba Lubowicza.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • koncert finalistów konkursu "Pamiętajmy o Osieckiej"
  • Teatr Nowy, Duża Scena
  • 25.09, g. 19
  • bilety: 55 i 35 zł (w kasie teatru), 50 i 30 zł (on-line)