Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Oni jeszcze nie wiedzą

Już 18 maja w Klubie Blue Note zagra Klezmafour - zespół, który w 2010 roku zasłynął dzięki występowi na prestiżowym International Jewish Music Festival w Amsterdamie. Oznacza to, że do Poznania ponownie zajedzie folkowy wehikuł na turbodoładowaniu.

.
Klezmafour, fot. materiały prasowe

Klezmafour to zespół, którego członkowie pochodzą z Lublina, Białegostoku i Warszawy. Jego aktualny skład tworzą Andrzej Czapliński (skrzypce), Wojciech Czapliński (klarnet), Rafał Grząka (akordeon), Gabriel Tomczuk (kontrabas) oraz Kamil Siciak (perkusja). Główną inspiracją muzyczną artystów jest folklor Kresów Wschodnich. To tamtejsze tereny mocno przesiąknięte są muzyką klezmerską. Klezmafour trudno jednak zaszufladkować jednoznacznie pod względem stylistyki jako zespół klezmerski. W ich utworach słychać również wpływy muzyki bałkańskiej, rapu, reggae, rocka oraz punku.

O zespole głośno zrobiło się po International Jewish Music Festival w Amsterdamie. Od tego czasu klasycznie wykształceni muzycy zdobyli popularność w Europie, a także USA i Kanadzie, gdzie występowali przed kilkutysięczną publicznością. Zespół ma na swoim koncie wiele doskonale przyjętych występów na takich festiwalach jak: Heineken Open'er, Przystanek Woodstock, Ethno Port Poznań, Lviv Klezmer Fest (Ukraina), Leeds Jewish Festval (Wielka Brytania), Intercultural Days, Stambuł (Turcja). Co więcej, muzykę Klezmafour nierzadko można usłyszeć w nietypowych dla muzyki klasycznej przestrzeniach, czyli w filharmoniach. Z Orkiestrą Filharmonii Klasycznej nagrali nawet płytę Orkiestronicznie (2016).

Na dotychczasowych płytach Klezmafour (5th Element, W górę, Orkiestronicznie) słyszymy utwory o wyraźnym "wschodnim" klimacie połączonym z dużą dawką elektroniki, co - jak podkreślają organizatorzy koncertu - "daje mieszankę wybuchową". Energia, którą muzycy budują w czasie swoich występów, jest niezwykle zarażająca. Po jednym z koncertów w klubie Blue Note Wojciech Czapliński w rozmowie z Pawłem Kujawiakiem dla "Podsłuchaj" powiedział: "Mamy w zespole takie powiedzenie: <<Oni jeszcze nie wiedzą...>>. Oni to publiczność. A nie wiedzą, że na koniec koncertu będą skakać razem z nami".

Aleksandra Bliźniuk

  • Klezmafour
  • Blue Note Jazz Club
  • 18.05, g. 20
  • bilety: 30-50 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018