Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Od organów do organetta

Trzy wakacyjne koncerty z cyklu Brzmienie Dawnego Poznania to okazja do poznania historycznego repertuaru i jego ponownego przemyślenia.

. - grafika artykułu
Od lewej: Davide Monti, Roger Helou, Allan Rasmussen. Fot. materiały organizatorów

5 lipca muzyka sprzed lat ożyje w poznańskiej farze. Na znakomitym instrumencie, organach saksońskiego mistrza - Friedricha Ladegasta, zagra Allan Rasmussen. Duński wirtuoz, absolwent Królewskiego Konserwatorium Muzycznego w Kopenhadze, wielokrotnie występował w Poznaniu, często na zaproszenie Arte Dei Suonatori. Znany z koncentracji na działalności koncertowej, Rasmussen ma opinię nowatora i artysty o nienagannej technice. Jak podkreśla Cezary Zych, dyrektor koncertowego cyklu, wirtuoz bardzo ceni sobie XIX-wieczny instrument. Zaproszony do udziału w koncercie odpowiedział, że odwoła wszystkie plany na początek lipca, aby spędzić jeden z wieczorów z poznańską publicznością. W programie koncertu znajdą się dzieła, które pozwolą zaprezentować pełnię możliwości brzmieniowych organów: dzieła Bacha, Hartmanna, Mendelssohna-Bartholdy'ego i Nielsena.

Kolejny koncert, zatytułowany Mówią skrzypce, będzie należał do Davide'a Montiego, artysty, który niekonwencjonalnymi interpretacjami zaskakuje melomanów na całym świecie. 19 lipca barokowa muzyka skrzypcowa wypełni neoklasycystyczne wnętrze kościoła pw. św. Jana Marii Vianneya na Sołaczu. Nieoczekiwane spotkanie stylów i epok w jakiś sposób współgra z myśleniem wirtuoza o utrwalonych konwencjach. - Monti sięga do tradycji, która została zapomniana, tradycji improwizowania - zauważa Zych w zapowiedzi koncertu. I dodaje, że ten sam utwór zagrany przez skrzypka ściśle posłusznego zapisowi muzycznemu, w wykonaniu Montiego może zabrzmieć jak inne dzieło. Jego kunszt opiera się na doskonałej znajomości dawnych praktyk wykonawczych.

Wakacyjną odsłonę cyklu zakończy 28 lipca Roger Helou, wirtuoz organetta. Publiczność, która towarzyszyła koncertom w ubiegłym roku, z pewnością dobrze pamięta ten ciekawie wyglądający instrument, wymagający doskonałej koordynacji i sprawności technicznej. Organetto, przenośne organy, w średniowieczu i wczesnym renesansie cieszyło się ogromną popularnością - jako instrument dyskretnie towarzyszący dworskim i kameralnym występom. Artysta z Argentyny zabierze publiczność w podróż do źródeł europejskiej kultury muzycznej, prezentując repertuar od osiągnięć szkoły Notre Dame, przez twórczość de Machauta, aż do mistycznych, proporcjonalnych dźwiękowo utworów Ockeghema i Tinctorisa.

Po występie Helou Brzmienie Dawnego Poznania zamilknie, ale tylko do 7 września, kiedy to usłyszymy koncert Podróż do źródeł czasu - tchnienie starego i nowego świata, przekonujący, że o fletach wciąż wiemy bardzo mało...

Agata Szulc-Woźniak

  • Brzmienie Dawnego Poznania
  • 5.07 Allan Rasmussen, fara poznańska
  • 19.07 Davide Monti, kościół pw. św. Jana Vianneya
  • 28.07 Roger Helou, kościół oo. Salezjanów pw. NMP Wspomożycielki Wiernych
  • początek koncertów o g. 20.30
  • wstęp wolny