Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Niezwykła lekkość karnawału

Wiele poznańskich instytucji w czasie karnawału proponuje publiczności nieco lżejszy repertuar. Wśród nich nie mogło zabraknąć Teatru Wielkiego, w którym w pierwszy noworoczny weekend zabrzmią największe przeboje operowe i operetkowe.

.
fot. materiały Teatru Wielkiego

Trzy noworoczne koncerty w poznańskiej operze poprowadzi Adi Bar, dyrygent młodego pokolenia, który od początku sezonu współpracuje z Teatrem Wielkim. Poznańskiej publiczności znany jest między innymi ze współpracy przy bardzo dobrze przyjętych produkcjach, jak "Rigoletto" Giuseppe Verdiego oraz "Kopciuszek" Siergieja Prokofieva. Adi Bar pochodzi z Izraela. W wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie i jako pianista zdobywał liczne międzynarodowe nagrody. Następnie swoją pasję skierował na operę i szybko stał się cenionym dyrygentem operowym.

Podczas trzech wieczorów w Teatrze Wielkim (5, 6 i 7 stycznia ) zabrzmią ukochane przeboje wszystkich miłośników opery. Dużo miejsca zajmą utwory największych kompozytorów operetkowych: Johanna Straussa oraz Franza Lehára. Usłyszymy utwory z "Zemsty nietoperza", "Barona cygańskiego", "Giuditty" czy "Wesołej wdówki". Nie zabraknie takich hitów jak walc "Nad pięknym, modrym Dunajem", "Usta milczą, dusza śpiewa" oraz arii "Taki Pan, jak Pan".

Karnawał to czas radości, nic więc dziwnego, że repertuar noworocznych koncertów Teatru Wielkiego pełen jest muzyki lekkiej. Na scenie królować będą walce i czardasze, a w roli solistów wystąpią m.in. Magdalena Wilczyńska-Goś, Małgorzata Olejniczak-Worobiej, Roma Jakubowska-Handke, Piotr Friebe, Magdalena Nowacka, Stanisław Kuflyuk czy Joanna Freszel.

Aleksandra Bliźniuk

  • Koncerty noworoczne w Teatrze Wielkim: Adi Bar - dyrygent, soliści i orkiestra Teatru Wielkiego
  • 5 i 6.01, g. 19, 7.01, g. 18
  • bilety: 30-150 zł