Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Niech słucha kto jest zainteresowany

"To whom it may concern" jest tytułem najnowszego albumu wybitnego trębacza - Piotra Wojtasika, ale też hasłem deklarującym jego muzyczne założenia - artysta nie tworzy dla poklasku szerokiego grona odbiorców, swoje kompozycje dedykuje wyłącznie tym, którzy "mogą być zainteresowani" jego rodzajem sztuki. 11 maja muzyk wystąpi w poznańskim Blue Nocie.

.
fot. materiały organizatorów

Jeśli mówić o wybitnych twórcach współczesnej polskiej sceny jazzowej, nie można pominąć Piotra Wojtasika. Trębacz ten od lat występuje zarówno w autorskich projektach, jak i dopełnia swoim udziałem liczne muzyczne inicjatywy. Współpracował między innymi z Leszkiem Możdżerem, Leszkiem Dranickim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Victorem Lewisem, Georgem Cablesem, Billy Harperem (z którym łączy go wieloletnia muzyczna i prywatna przyjaźń). Swoją obecność zaznaczył także na wielu płytach innych artystów, np. na "Cegiełce na rzecz ofiar powodzi - Moja i twoja nadzieja" zespołu Hey gdzie wystąpił gościnnie albo "Kwiatach na żywopłocie" Kobranocki. W latach 90. przyczynił się do powstania zespołu Traveling Birds Quintet, który - choć dziś już nie istnieje - jednoczy poszczególnych członków zespołu podczas innych produkcji.

Dziś Wojtasik zaangażowany jest przede wszystkim w działalność projektu Projekt Wojtasik Quartet, choć nie jest to jego jedyne muzyczne zajęcie. Twórca ten cieszy się popularnością zarówno w kraju, jak i poza granicami Polski, dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu i niezwykłej muzycznej wrażliwości. Warsztat oraz talent Wojtasika zostały wielokrotnie docenione przez jurorów najznamienitszych polskich konkursów. Na swoim koncie posiada kilka nominacji i laurów w konkursie Fryderyk, a jego pierwszym ważnym sukcesem było zdobycie Nagrody Muzycznej Programu Trzeciego "Mateusz" w 1992 roku.

Płyty "Quest" i "Circle", które zdobyły uznanie krytyków i publiczności, wchodzą do kanonu polskiego jazzu. Wojtasik prezentuje się na nich jako twórca niezwykle precyzyjny, jednak nie nudny i akademicko poprawny. Klimat noire, który powstaje na skutek współgrania poszczególnych instrumentów, z pewnością zadowoli wielbicieli różnych odmian jazzu. Wariacje Wojtasika, szczególnie na płycie "Circle", grają pierwsze skrzypce dowodząc, że muzyk znakomicie czuje się w roli lidera. Warto podkreślić brzmieniową spójność, która staje się tu wręcz motywem przewodnim, wiodącym tematem, pod który ułożone zostają dominujące fragmenty muzyczne i solówki poszczególnych instrumentów. Wojtasik nie boi się przełamywać podstawowego jazzowego instrumentarium, dlatego w jego kompozycjach można usłyszeć także klarnet, fagot, harfę czy waltornię.

Trębacz pojawi się w poznańskim Blue Nocie celem promocji swojego najnowszego albumu. "To whom it may concern". Jazz wynika z przeżyć, emocji oraz nieustannej potrzeby ich eksponowania, dlatego zintegrowanie wewnętrznej szczerości z brzmieniem instrumentów to najlepszy sposób na tworzenie muzyki, czego Wojtasik jest świadomy dzięki swojej wieloletniej obecności na scenie muzycznej. Tworząc najnowszą płytę trębacz był pod silnym wpływem kompozycji pianisty jakim jest Bobby Few. Jego utwory najczęściej powstawały w efekcie rozlicznych improwizacji, które okazywały się tak dobre, że domagały się zapisania na krążku. Klimat free jazzowy "wpija się" w kompozycję Wojtasika oraz pozostałych twórców albumu: Sylwestra Ostrowskiego, Victora Tótha oraz John Betscha. Koncert w Blue Nocie zapowiada się na ucztę dla jazzowych melomanów, złaknionych bezkompromisowych kompozycji, które łączą współczesną ekspresję z dokonaniami legendarnych przedstawicieli tego nurtu.

Julia Niedziejko

  • koncert Piotra Wojtasika
  • 11.05, g. 20
  • Blue Note
  • bilety: 60-80 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019