Poznańska Wiosna Muzyczna to impreza, bez której trudno już wyobrazić sobie kulturalny Poznań. Odbywa się nieprzerwanie od 1961 r. i zdobyła stałe, wciąż poszerzające się, grono miłośników. Melomani stęsknieni za eksperymentami i odświeżającym brzmieniem nowości, mając w pamięci niezapomniane wrażenia sprzed roku, znów będą mogli sprawdzić, co słychać we współczesnej muzyce. Wielkie święto nowych trendów rusza 14 marca i potrwa przez tydzień. Dyrektor artystyczny festiwalu, Artur Kroschel, konsekwentnie kształtuje wizerunek Poznańskiej Wiosny jako imprezy otwartej na różnorodność i międzynarodową współpracę.
Impreza pod przewodnictwem Kroschela utrwaliła także pewien porządkujący model organizacyjny, dotyczący perspektyw prezentowania muzyki współczesnej. I tak jak co roku, Poznańska Wiosna podąży trzema drogami. Pierwsza z nich powiedzie ku przeszłości - organizatorzy zaplanowali powrót do kanonu muzyki drugiej połowy XX wieku, głównie polskiej, ale także zagranicznej. W ten kierunek wpisana jest misja popularyzatorska - chodzi o wskazanie, szczególnie młodym słuchaczom, jak bogate i różnorodne jest dziedzictwo rodzimej muzyki ubiegłego wieku. W 2016 r. zabrzmią dzieła tak znakomitych kompozytorów, jak Witold Lutosławski czy Krzysztof Penderecki. Druga ścieżka obejmie zjawiska współczesne - w jej ramach odbędą się prawykonania i wykonania utworów polskich kompozytorów średniego i młodego pokolenia. Słuchacze będą mieli okazję poznać twórczość m.in. Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, kompozytorki związanej z poznańską Akademią Muzyczną. Jelińska, stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów kompozytorskich, specjalnie dla Poznańskiej Wiosny przygotowała utwór na kwartet puzonowy.
Trzeci kierunek festiwalu wybiegnie w przyszłość - ku nowym trendom, muzycznym nurtom, które dopiero się kształtują. Organizatorzy planują prezentację dorobku szczególnie interesujących kompozytorów i najnowszych utworów muzyki zagranicznej. Ten wymiar Poznańskiej Wiosny ma szczególne zadanie - utrwala prestiż imprezy na arenie międzynarodowych spotkań wykonawców muzyki współczesnej. Integracja ma dwa oblicza - pozwala poznańskim melomanom na kontakt z nową muzyką ze świata i służy promocji rodzimej kultury. Artyści zza granicy chętnie włączają bowiem do swojego repertuaru dzieła polskich kompozytorów, by prezentować je w swoich środowiskach. Poznańska Wiosna Muzyczna 2016, już po raz 45., udowodni, że to, co nowe, jest też tym, co w muzyce może najbardziej fascynować. Warto się o tym przekonać!
Agata Szulc-Woźniak
- 45. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej
- Poznańska Wiosna Muzyczna
- 14-21.03