Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Muzyka dobrego nastroju

Kończy się jubileuszowy, 20. Sezon w Blue Note. Klub swoją renomę zyskał przede wszystkim dzięki bezkompromisowemu popularyzowaniu najważniejszych muzycznych trendów jazzowo-bluesowych. Chociaż zapraszani artyści nierzadko wcale nie reprezentują "łatwych" nurtów, to jednak jakość ich propozycji broni się i przyciąga rzeszę melomanów. Na zakończenie sezonu czeka nas koncert dwóch wirtuozów. Koncert, których wszystkich wprawi w dobry nastrój.

.
fot. materiały prasowe

Stanisława Soyki nikomu przedstawiać nie trzeba, a jednak warto uzmysłowić sobie szerokie pole działalności muzycznej, które od przeszło pięćdziesięciu lat zgłębia artysta. Edukacja Soyki przebiegała w ramach programu klasycznego. Dopiero pod koniec lat 70. artysta mocno zwrócił się w stronę jazzu. Współpracował m.in. z jazzowym zespołem Extra Ball, a solowo zadebiutował na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie w ramach cyklu "Jazz w Filharmonii". Od 1978 Soyka mocno związał się także z popem - wspólne nagrania z Anną Jantar, Marylą Rodowicz, a później Izabelą Trojanowską i Urszulą przyniosły mu wiele sukcesów i ogromną popularność.

Co ma wspólnego z autorem "Cudu niepamięci" Wojciech Karolak? Podobnie jak on większość swojego życia poświęcił muzyce jazzowej i osiągnął w tej dziedzinie wielki sukces. Karolak jest  prawdopodobnie najbardziej znanym polskim wirtuozem organów Hammonda, chociaż dziś równie często usłyszeć można jego grę na fortepianie. Muzyk budował scenę polskiego jazzu, współpracował z jej największymi gwiazdami, m.in. Krzysztofem Komedą oraz Andrzejem Trzaskowskim. Znany jest zarówno z pionierskich projektów Polish Jazz Quartet, jak i jako kompozytor rozrywkowych i kabaretowych piosenek, pisanych najczęściej do słów jego żony - Marii Czubaszek.

Soyka i Karolak połączyli swoje talenty w albumie "Swing Communication", którego materiał stanie się podstawą piątkowego koncertu. W zapowiedzi koncertu możemy przeczytać wypowiedź Stanisława Soyki, który tak komentuje nostalgiczny powrót do dawnych lat: - Ta muzyka już z górą 40 lat nie istnieje ani w eterze, ani tym bardziej w klubach tanecznych czy na scenach koncertowych, ale kiedy zaprezentowałem nasze nagrania młodym ludziom, którzy nigdy przedtem nie zetknęli się z tą muzyką, na ich twarzach pojawił się uśmiech, a także coś w rodzaju zaskoczenia. Wychodzi na to, że ta muzyka wciąż wprowadza słuchacza w dobry nastrój - mówił.

Na scenie obok Soyki i Karolaka wystąpią: Tomasz Grzegorski (saksofon) oraz Arek Skolik (perkusja).

Aleksandra Bliźniuk

  • Stanisław Soyka & Wojciech Karolak Trio
  • Blue Note
  • 22.06, g. 20
  • bilety: 95-120 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018