Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Monolog puzonu

Najbardziej znane solo na ten instrument skomponował chyba Wolfgang Amadeusz Mozart w swoim Requiem (Tuba Mirum). Instrument ten można jednak spotkać w zasadzie w każdym gatunku muzyki. Puzon - bo o nim mowa - stanie się głównym tematem wykładów, warsztatów, a przede wszystkim koncertów podczas Tromboholizm - Poznań Trombone Music Festival.

.
Grzegorz Nagórski i Piotr Banyś, fot. materiały prasowe

Puzon wydawać się może instrumentem drugoplanowym. Jednak wbrew pozorom jego rozległa skala dźwiękowa, jak również duże możliwości wykonawcze, sprawiły iż znalazł się w kręgu zainteresowań wielu kompozytorów. Z biegiem czasu znalazł więc zastosowanie nie tylko jako instrument solowy, w orkiestrze symfonicznej, orkiestrach dętych, muzyce kameralnej, lecz również wszedł na stałe w skład tradycyjnego zespołu jazzowego, a także big bandu i mniejszych formacji jazzowych.

Fuzja dźwięków wydawanych przez instrumenty dęte zawsze przyciąga publiczność. Tromboholizm to wyjątkowe wydarzenie, które zrzesza puzonistów z całej Polski i Europy. To tu dialogują ze sobą instrumentaliści klasyczni i jazzowi. Podczas Festiwalu odbywają się koncerty, wykłady, jak również kursy mistrzowskie prowadzone przez wybitnych puzonistów z całego świata. W trakcie tegorocznej edycji będzie można usłyszeć wybitnych gości: prof. Thomasa Leyendeckera (puzonistę berlińskiej filharmonii i wykładowcę Hochschule für Musik w Lipsku), Györgiego Gyivicsana (wykładowcę węgierskiej Akademii Muzycznej w Budapeszcie), Tomasza Hajdę (puzonistę katowickiego NOSPRu i wykładowcę wrocławskiej Akademii Muzycznej), Grzegorza Nagórskiego (prof. Akademii Muzycznej w Krakowie) i Macieja Łakomego (prof. poznańskiej Akademii Muzycznej). Wszystkich mistrzów puzonu będzie można usłyszeć podczas koncertu wykładowców, który odbędzie się w najbliższą niedzielę w Aula im. S. Stuligrosza w Akademii Muzycznej.

Szczególnie ważnym wydarzeniem będzie koncert jazzowy. Bo jak mówił w rozmowie z Gazetą Wyborczą Grzegorz Nagórski: - Bez jazzu świat nie miałby sensu! Koncert Nagórski/Banyś oraz zaproszeni goście odbędzie się w sobotę w klubie Blue Note. Wypełnią go kompozycje i aranżacje standardów jazowych m.in. Milesa Davisa, Ilja Reijngouda czy Steve'a Turre. Podczas wydarzenia usłyszeć będzie można nie tylko nauczycieli, lecz także ich uczniów. Na jednej scenie zaprezentuje się dziesięciu puzonistów (Grzegorz Nagórski, Piotr Banyś, Marek Kaczor, Tomek Kaczor, Maciej Kołodziejski, Fabian Kubiszyn, Gracjan Matouszek, Artur Nowak, Tomasz Sadowski, Zbigniew Starosta, Jakub Stawski) przy towarzyszącym im standardowym instrumentarium jazzowym (przy fortepianie: Katarzyna Stroińska-Sierant, na gitarze basowej: Bartek Kucza oraz na perkusji: Dawid Wirmański).

Katarzyna Nowicka

  • Festiwal Tromboholizm - Poznań Trombone Music Festival
  • Akademia Muzyczna 
  • 9-10.11
  • koncert jazzowy: Nagórski/Banyś i goście - 9.11, g. 21.30, Blue Note

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019