Miles Davis pisał o swoim tzw. Drugim Wielkim Kwintecie, uważanym za jeden z największych (a może największy) zespołów w historii jazzu: "Tony (Williams) i Herbie (Hancock) mieli kontakt wzrokowy, ale bez Rona nie osiągali jedności. Rozgryzienie danego patentu zabierało Ronowi ze cztery do pięciu dni, ale jak już rozgryzł, to z drogi! (...) zasuwał dokładnie tak jak trzeba i jeśli nie chciałeś wylecieć z szyn i nastrzelać sobie obciachu, musiałeś stawać do walki". Ów Ron to oczywiście Ron Carter - jeden z najsłynniejszych i najwybitniejszych kontrabasistów w historii jazzu, który już 19 listopada zagra w Poznaniu.
Carter to jedna z tych postaci, które samą swą biografią ilustrują wielką historię jazzu ostatnich pięciu-sześciu dekad. To jeden z takich przypadków kiedy współpraca z danym artystą jest honorem dla bodaj wszystkich jazzmanów na świecie. Mówiąc o jego znaczeniu i pozycji, wystarczy wspomnieć o tym, że brał udział w ponad dwóch tysiącach dwustu sesjach nagraniowych! Jego dyskografia to kilka setek płyt, które nagrywał jako członek prestiżowych zespołów o przełomowym znaczeniu, muzyk sesyjny czy lider. Z pewnością największą sławę przyniosły mu nagrania ze wspomnianym kwintetem Milesa Davisa, na czele z tak wybitnymi płytami, jak E.S.P., Sorcerer, Miles Smiles, Nefertiti czy Miles In the Sky. Ale, licząc od początku lat 60. po dzień dzisiejszy, Carter nagrywał z całą plejadą słynnych twórców: od Paula Desmonda i Hanka Jonesa po Erica Dolphy'ego, McCoya Tynera, Wayne'a Shortera i wielu, wielu innych. Bogaty jest również jego solowy dorobek. Jako lider nagrał kilkadziesiąt płyt, ostatnią wspólnie z Richardem Galliano. W Poznaniu kontrabasista wystąpi wspólnie z gitarzystą Russellem Malone'em oraz pianistą Donaldem Vegą.
Listopadowy wieczór z Erą Jazzu to jednak nie tylko występ amerykańskich gości. Wielu emocji powinien słuchaczom dostarczyć także koncert Krzesimira Dębskiego i jego All Stars, formacji zebranej specjalnie na ten wieczór. Podstawę jej brzmienia mają tworzyć wieloletni kompani Dębskiego jeszcze z lat 80., z legendarnych grup Warsztat oraz String Connection - Zbigniew Wrombel i Krzysztof Przybyłowicz. Kto uzupełni zestaw gości Dębskiego, pozostanie prawdopodobnie tajemnicą do samego koncertu, ale podobno jest szansa, że na scenie pojawią się m.in. grający na organach Hammonda Kajetan Galas, saksofonista Maciej Kociński czy grupa Affabre Concinui. Z pewnością warto się będzie samemu o tym przekonać.
Tomasz Janas
- Era Jazzu: Ron Carter Trio, Krzesimir Dębski All Stars
- Aula UAM
- 19.11, g. 19
- bilety: 120, 160, 200 zł