Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Miłe popowe granie

Piotr Metz z Programu Trzeciego Polskiego Radia nazwał ich jednymi z najciekawszych wykonawców nowej fali polskiego popu. Krakowski zespół Rycerzyki zagra w piątkowy wieczór w Kontener Art.

.
fot. materiały prasowe

Porównywani są do takich tuzów sceny muzycznej jak Fletwood Mac czy Cocteau Twins. Debiutancką płytę "Rycerzyki" wydali w 2015 roku, chociaż pojawili się na scenie muzycznej już 3 lata wcześniej, publikując utwór "The Mating Season". Od tego czasu muzycy należący do niezależnego kolektywu Stajnia Sobieski zdążyli zaskarbić sobie przychylność fanów i sfinansować za pośrednictwem crowdfundingowej zbiórki drugi album (wydany w 2018) "Kalarnali". A przychylność tę zdobywali na poznańskim Spring Breaku czy otwierając główną scenę Off Festiwalu. Udowadniają tym samym, że miękkie, melodyjne granie popowego sekstetu także nadaje się na duże festiwale muzyczne.

Bo ich twórczość, to nie mocne gitarowe riffy. To raczej baśniowa podróż w zapomnienie i odprężenie. Czyż otwierające pierwszą płytę zespołu "Lentilki" nie brzmią jak żywcem wyjęte z współczesnej kontynuacji "Akademii Pana Kleksa"? Delikatny głos wokalistki Gosi Zielińskiej ukoi skołatane tygodniem pracy nerwy, a klawisze Michała Mierzwy wraz z perkusją Antonisa Skoliasa sprawią, że nogi zaczną podrygiwać w tanecznych krokach. Pobujamy się przy pochodzących z najnowszego albumu "Wydmach" i "Cieniach".

Nie odważę się przyporządkować muzyki "Rycerzyków" do któregoś z popowych nurtów, tak jak i oni nie robią tego na swojej stronie internetowej. Niekiedy wpadają w indie, według innych bardziej mogą grać dream pop. A ja nie mogę się oprzeć wrażeniu, że jest to po prostu suma ich muzycznych doświadczeń i nieograniczonych niczym pomysłów, która pozwala im nagrać kolejny utwór odmienny od poprzedniego. I być może to jest również powodem, dla którego żadna duża wytwórnia muzyczna jeszcze Rycerzyków nie zagospodarowała. W zamian za to artyści udzielają się w różnych muzycznych projektach wywodzących się z kolektywu Stajnia Sobieski.

Koncert krakowskiego zespołu wydaje się być idealną propozycją na upalny piątkowy wieczór, gdy niekoniecznie mamy ochotę na wyrafinowane, wielowątkowe konstrukcje muzyczne, a zarazem nie przywykliśmy do słuchania klasycznej radiowej papki. Możemy usiąść na kontenerowym leżaczku i sącząc lemoniadę wsłuchiwać się w baśniowy świat Rycerzyków.

Adam Jastrzębowski

  • koncert Rycerzyki
  • 7.06, g. 20
  • Kontener ART
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019