Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Melancholijny black metal

Pełen dzikości amerykański zespół blackmetalowy Deafheaven znany jest z łączenia ostrych brzmień z shoegazową delikatnością. Niedawno wypuścił na rynek nową płytę, której promocję rozpoczął koncertami w Europie. Polscy fani zespołu wreszcie doczekali się koncertu w Polsce - w najbliższy piątek w klubie "U Bazyla".

.
fot. materiały prasowe

Deafheaven popularność zdobyli przede wszystkim dzięki płycie "Sunbather", która zjednała sobie rzeszę wielbicieli zarówno black metalu, screamo, jak i shoegazowych brzmień. Ten amerykański zespół funkcjonuje na rynku muzycznym od ośmiu lat. Ich muzyka zapoczątkowała powstanie nowego gatunku muzycznego, jakim jest blackgaze. Surowość i brutalność gitarowych brzmień, przełamana delikatnością i melancholijnością shoegazu, to flagowe osiągnięcie zespołu. Wykonawcami o podobnym temperamencie twórczym są między innymi Agalloch czy Alcest.

Pełen histerii i dzikości wokal George'a Clarke'a doskonale komponuje się z twardymi dźwiękami gitar. Zespół znany jest też z kontrowersyjnych zachowań podczas występów. Podczas koncertu na katowickim OFF Festiwalu, wokalista nie starał się zjednać sobie publiczności za pomocą sympatycznych interakcji, nie silił się na komplementy czy zabawianie swoich odbiorców. Ich koncerty to jednocześnie energetyzujący i przytłaczający spektakl wzruszeń.

Po sukcesie "Sunbather" pojawiła się płyta "New Bermuda", która była odbierana bardzo różnie. Część fanów z dezaprobatą przyjęła ograniczenie shoegazowych brzmień w kompozycjach. Mimo nielicznych głosów sprzeciwu wspomniany krążek przyczynił się do sukcesu zespołu, choć nie zyskał tak dużego uznania, jak poprzedni album.

Najnowsza płyta "Ordinary Corrupt Human Love" ukazała się dosłownie przed chwilą. Z pewnością to na niej muzycy skupią się podczas koncertów w Polsce. Recenzje tego albumu są pełne uznania, podkreśla się głęboką emocjonalność utworów.

Oprócz Poznania Deafheaven wystąpi dzień wcześniej w Warszawie. Gościem specjalnym obu koncertów będzie amerykański zespół Inter Armia. Ich muzykę również można zaliczyć do gatunku black metal, choć przełamują ją brzmieniami sludge'owymi.

Julia Niedziejko

  • Deafheaven
  • klub U Bazyla
  • 14.09, g. 19.30
  • bilety: 84 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018