Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Melancholijne powroty

Twórczość Wojciecha Staroniewicza definiuje jego imponująca aktywność, zainteresowanie mainstreamowym jazzem, a także to, jak łączy lokalność z szerszą perspektywą. W Centrum Kultury Zamek usłyszymy utwory z jego nowej płyty "North Park".

, - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Urodzony w Sopocie Wojciech Staroniewicz niespożytą energię przekłada na współpracę z wieloma cenionymi muzykami, bogactwo dyskografii, a wreszcie partycypację i niestrudzone koncertowanie. W tym ostatnim przypadku mam na myśli nie tylko występy na praktycznie wszystkich najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce, ale i obecność zagraniczną. Pod względem sukcesów na zachodzie dla Staroniewicza (rocznik '54) bardzo udane były lata 90. Wziął wtedy udział w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej - w 1991 roku trafił do półfinału i w Waszyngtonie rywalizował z 21 saksofonistami z innych krajów. Natomiast rok później otrzymał drugą nagrodę na International Contest for Youth Orchestras w belgijskim Hoeilaart. To tylko zresztą przykłady - bo artysta występował w całej Europie.

Z kolei z rodzinnym miastem Staroniewicza łączy wydawnictwo fonograficzne Allegro Records, którego jest współwłaścicielem, i w którym wychodzą od lat jego kolejne albumy. Od dekady jako solista występuje z Polską Filharmonią Kameralną Sopot. W różnych składach występował też z wieloma trójmiejskimi jazzmanami.

Jednym z najciekawszych projektów Staroniewicza jest bez wątpienia koncept-album "A'freak-an Project" z 2011 roku. Muzyk zaprosił do współpracy trójmiejskich jazzmanów, w tym saksofonistów Irka Wojtczaka, Darka Herbasza i Przemka Dyakowskiego. Powstał w ten sposób ośmioosobowy skład, który miał za zadanie wykonać kompozycje, w których Staroniewicz dokonał synkretycznego połączenia jazzu z tradycją afrykańską. - Pomysł zrodził się podczas oglądania prac plastycznych Agnieszki Ledóchowskiej, która stworzyła serię portretów studentów z RPA. Portretowanym osobom nadano imiona, takie jak: Asale (Mówić), Dingane (Ten, który szuka), Utni (Życie) itd. Postanowiłem skomponować utwory do każdego z tych obrazów - wyjaśniał muzyk w rozmowie z Przemysławem Rydzewskim dla portalu Trójmiasto.pl.

W Poznaniu Staroniewicz będzie promować swój najnowszy album "North Park", który wydał niedawno w Allegro Records. Stylistycznie album ma być pewnego rodzaju rozwinięciem, kontynuacją kompozycji z płyty "Alternations", którą saksofonista wypuścił jeszcze w 2007 roku. Wówczas wystąpili z nim m.in. Leszek Możdżer i Sławek Jaskułke. Tym razem z muzykiem zagrał wibrafonista Dominik Bukowski, kontrabasista Paweł Urowski i perkusista Przemysław Jarosz. Bez wątpienia charakter tego albumu wyznacza współpraca z norweskim puzonistą Erikiem Johannessenem. W stosunku do "Alternations" zmienił się też ogólny klimat - tym razem kompozycje Staroniewicza podążyły w stronę refleksyjności, wręcz nostalgii.

Marek S. Bochniarz

  • Staroniewicz "North Park" feat. Erik Johannessen
  • CK Zamek
  • 22.03, g. 20
  • bilety: 30-35 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019