Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Laureatka Wieniawskiego w Poznaniu

Wybitna japońska skrzypaczka Keiko Urushihara, zdobywczyni I nagrody na VIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w roku 1981, znów wystąpi w Poznaniu.

. - grafika artykułu
Fot. materiały organizatorów

Była wówczas osiemnastoletnią uczennicą średniej szkoły muzycznej i pierwszą reprezentantką Kraju Kwitnącej Wiśni na poznańskiej imprezie konkursowej. Następnie studiowała w Tokyo University of Arts. Jako członkini Halley String Quartet uzyskała I nagrodę oraz Hideo Saito Prize na konkursie muzyki kameralnej Min'on Music Competition. Japonka prowadzi ożywioną działalność artystyczną, dając recitale, zajmując się kameralistyką, współpracując ze znanymi dyrygentami i orkiestrami, m.in. Vladimirem Spivakovem, Ervinem Lukácsem, Jiřím Bělohlávkiem, Ferdinandem Leitnerem, Heinrichem Schiffem, Węgierską Fllharmonią Narodową, Słowacką Filharmonią oraz Wiedeńską Symfoniczną Orkiestrą Radiową.

Spośród wielu opublikowanych przez Urushiharę płyt warto wskazać: nagranie utworów J.S. Bacha na skrzypce solo dla Japan Acoustic Records - krążek ten zdobył tytuł Most Recommended CD (2011), rejestrację wszystkich sonat skrzypcowych L. van Beethovena (2012), wydanie - wraz z siostrą Asako Urushiharą - albumu Violin Duo, który na Festiwalu Sztuki w 2014 roku zdobył nagrodę Excellent Recording Award, ufundowaną przez Agencję Kultury.

Skrzypaczka zajmuje się także kształceniem młodych muzyków. Obecnie pracuje na uczelniach tokijskich - jest gościnnym profesorem w Kunitachi College of Music oraz wykładowcą specjalnym w Toho Gakuen College. W Poznaniu na początku lipca poprowadziła zajęcia w ramach organizowanych przez Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego cyklu "Warsztaty z Laureatem".

Swój pobyt w Poznaniu Keiko Urushihara zakończy koncertem 10.07 w Sali Renesansowej ratusza z okazji 180. rocznicy urodzin Henryka Wieniawskiego. Skrzypaczka wystąpi z niemieckim pianistą Jacobem Leuschnerem, który studiował w uczelniach muzycznych Fryburga i Lubeki, zdobywał konkursowe laury m.in. w Wiedniu na Konkursie Beethovenowskim, w Dortmundzie na Konkursie Schubertowskim, w Salzburgu na Konkursie Mozartowskim, a obecnie koncertuje w Europie, w Ameryce, na Dalekim Wschodzie. Na swój wspólny występ artyści zaproponowali sonaty F. Schuberta, J. Brahmsa i A. Dvořáka oraz wirtuozowskie miniatury F. Kreislera i H. Wieniawskiego.

Teresa Dorożała-Brodniewicz

  • recital Keiko Urushihary
  • Sala Renesansowa ratusza
  • 10.07, g. 19
  • wstęp z zaproszeniami