Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Komeda z nostalgią

Wszyscy oczekujący na 12. Nostalgia Festival Poznań mogą odetchnąć z ulgą: festiwal się odbędzie. Inne daty, inny program niż ten zapowiadany wcześniej, wreszcie - zupełnie nowa lokalizacja. Co nas czeka na najbardziej jesiennym festiwalu Poznania?

. - grafika artykułu
Oleś Brothers, fot. Blanka Tomaszewska

Wielbicieli tego wydarzenia rozpaliła informacja o tym, że gośćmi specjalnymi kolejnej edycji będą pisarka, laureatka literackiej Nagrody Nobla Elfride Jelinek oraz niezwykle utalentowany kompozytor młodego pokolenia Wojciech Blecharz. Niestety ta informacja się nie potwierdziła, podobnie jak pierwotny, październikowy termin festiwalu. Nic jednak straconego - Nostalgia Festival zabrzmi, sięgnie po to, co było, wpisze się w rok, który trwa i wyjdzie naprzeciw nowemu.

Komeda w Muzeum

Program festiwalu wpisze się w obchody 50. rocznicy śmierci Krzysztofa Komedy. Na rodzinnej ulicy Trzcińskiego, w Muzeum Narodowym między 14 a 16 listopada zabrzmi jego muzyka: zinterpretowana na nowo, wpisana w zupełnie nowe konteksty. Trzy festiwalowe wieczory otworzy Ares Chadzinikolau. Poznański wokalista, poeta i pianista spotka świat Komedy z greek-jazzowym patosem. - Ze względu na moją działalność propagatorską sztuki greckiej w Polsce i polskiej w Grecji, stanowiącą pomost międzykulturowy, to mój następny wkład historyczny (...) Komeda jako wizjoner, podobnie jak Polański, jest wciąż autentyczny i aktualny, jednak wciąż za mało znany wszystkim Polakom, a szczególnie tu w Grecji, gdzie obecnie jestem na trasie koncertowej - przyznał. Solowy projekt artysty jest dopełnieniem jego książki Bez rozgrzeszenia. Podczas koncertu usłyszymy własne kompozycje Aresa oraz najsłynniejsze kompozycje polskiego jazzmana. Nie zabraknie Kattorny i muzyki filmowej, w tym tej z Dziecka Rosemary. Całość połączy w sobie dwa zupełnie różne odcienie emocji: liryczno-słowiańską melodykę z grecką przebojowością.

Drugiego dnia festiwalu usłyszymy muzykę Komedy wykonaną na wibrafonie, kontrabasie i perkusji. Nową szatę brzmieniową dla kompozycji Trzcińskiego stworzyli Oleś Brothers, czyli najsłynniejsi bracia bliźniacy na polskiej scenie muzyki improwizowanej: kontrabasista i kompozytor Marcin Oleś oraz perkusista, kompozytor i producent muzyczny Bartłomiej Brat Oleś. Na nostalgiczną scenę bracia zaprosili wibrafonistę Bartosza Pieszka. Ich wspólny projekt Komeda Ahead zawiera m.in. utwór Litania, Astigmatic czy Nighttime, Daytime Requiem.

Finałem wydarzenia będzie koncert znanego już nostalgicznej publiczności Piotra "Pianohooligana" Orzechowskiego. Do projektu, w którym zaimprowizuje utwory Komedy, zaprosił Kubę Więcka. "Kuba Więcek aspiruje do postaci numer jeden najmłodszego pokolenia polskiej sceny jazzu. Jego kreatywność i aktywność na rynku jazzowym w kraju i za granicą (m.in. Europa, USA, Ameryka Płd., Japonia) przyprawiają o zawrót głowy" - pisał w "Jazzforum" Tomasz Szachowski.

Złączony z filmem

Komeda jak mało który polski kompozytor zaznaczył się w kulturze filmowej. Stworzona przez niego muzyka do filmów Romana Polańskiego (m.in. Dwaj ludzie z szafą, Gdy spadają anioły i najsłynniejszy Dziecko Rosemary), gdyby nie tragiczny wypadek, mogła pomóc mu w budowaniu międzynarodowej kariery. Podczas festiwalu Nostalgia role zostaną odwrócone - tym razem obejrzymy nie filmy z muzyką Komedy, a filmy o Komedzie. Będą to dwa dokumenty o kompozytorze: Komeda, Komeda w reżyserii Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk oraz Komeda: A soundtrack for a life w reżyserii Claudii Buthenhoff-Duffy. Warto także udać się na specjalny pokaz rejestracji warszawskiego koncertu Tomasza Stańki i Jimmy'ego Scotta z muzyką Trzcińskiego w Sali Kongresowej. Niezwykłą gratką dla filmomaniaków będzie spotkanie z Jerzym Kapuścińskim oraz Leszkiem Dawidem. Producent filmowy oraz reżyser po raz pierwszy opowiedzą o planowanym filmie fabularnym o życiu i twórczości Krzysztofa Trzcińskiego. Projekcje filmowe oraz spotkanie odbędą się w siedzibie Fundacji Malta.

Powrót do przeszłości

Festiwal Nostalgia zatrzyma nas w muzycznym skupieniu już po raz dwunasty. Pierwszego dnia wydarzenia będziemy mieli czas, by z nostalgią powspominać raz jeszcze poprzednią edycję, podczas której w Poznaniu rozbrzmiała muzyka Gii Kanczelego. 2 października z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci kompozytora. Jego muzyka, obecna podczas festiwalu będzie okazją, by raz jeszcze zanurzyć się w wyjątkową, niecodzienną wrażliwość gruzińskiego artysty.

W tym roku wysłuchamy Miniatur teatralnych i filmowych na altówkę i fortepian. " (...) melodie przedstawione w tej kolekcji miniatur pojawiły się w produkcjach scenicznych i filmowych z różnych okresów. Wybrałem te tematy, które najbardziej cenię i - mam nadzieję - nie tylko dla mnie okażą się one atrakcyjne" - zapowiadał sam kompozytor. Usłyszymy więc esencję jego twórczości filmowej i scenicznej, m.in. muzykę z filmów The Crucible (1965), As you like it (1978), Mother Courage and her children (1988), Cinema (1977), The role for a beginner (1980) oraz spektakli teatralnych: King Lear (1987), Waiting for Godot (2002), Hamlet (1992), Don Quichote (1988). Wykonawcami cyklu będą Marcin Murawski - altowiolista, profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Nino Jvania - gruzińska pianistka z Państwowego Konserwatorium Muzycznego im. V. Sarajishviliego w Tbilisi.

Aleksandra Kujawiak

  • 12. Nostalgia Festival
  • 14-16.11
  • wstęp wolny (na koncerty w Muzeum Narodowym obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w CIK)
  • więcej informacji: nostalgiafestival.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019