Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Kobieta z wysoko uniesioną głową

Tworzyła historię muzyki. Współpracowała z Jamesem Brownem i legendarną wytwórnią Motown Records. Marta High pojawi się na scenie Blue Note w najbliższy piątek, 9 lutego.

.
fot. materiały organizatorów

Jej notki biograficzne oraz wpisy w encyklopediach i zestawieniach zaczynają się zazwyczaj podobnie - od wspomnienia Jamesa Browna. Marta High towarzyszyła legendarnemu muzykowi na scenie podczas najbardziej intensywnych momentów w jego karierze: razem z nim śpiewała w czasie koncertu w Boston Garden w 1968 (w noc po zabójstwie Martina Luthera Kinga), podczas Rumble In The Jangle w Zairze albo dla amerykańskich żołnierzy w Wietnamie. Spełniony amerykański sen.

Współpraca z Brownem odcisnęła wyraźny ślad na jej karierze solowej - do dziś postrzegana jest przez pryzmat współpracy z tym wokalistą. Sama także nie kryje że Brown, którego nazywała "Mr. Brownem", był jej źródłem inspiracji, także w obszarze pracy na scenie.

W wywiadzie dla portalu Soul and Jazz and Funk wokalistka mówi, że - podobnie jak James Brown - często zmienia coś podczas swoich występów dla podtrzymania uwagi towarzyszącego jej zespołu. "Mr. Brown nigdy nie występował w taki sam sposób" - ujawnia. Niepowtarzalność występów miała przejawiać się nawet w liście piosenek - za każdym razem innej. "Tak samo jest ze mną. Nie wiem, jakie utwory mam zamiar wykonać, mimo że wcześniej zespół otrzymuje ode mnie listę piosenek, którą czasami chcę zmodyfikować i dostosować do emocji publiczności" - mówi wokalistka, podkreślając rolę i wpływ Browna na jej praktykę sceniczną.

Na szczęście nie wszystkie zwyczaje Browna zostały przez nią przejęte - przepełniona poczuciem humoru i spokojem Marta High zdaje się nie podzielać wybuchowego usposobienia Mr Dynamite. Spokojowi i optymizmowi towarzyszy również odwaga. To ona pozwoliła Marcie podjąć decyzję o rozpoczęciu kariery solowej. W 2000 roku odłączyła się więc od świty Browna i odniosła sukces. Świadczyć może o tym między innymi nagranie się albumów "It's High Time" z 2009 roku, "Soul Overdue" z 2012 oraz najświeższej płyty "Singing For The Good Times", nagranej przed dwoma laty w Rzymie z udziałem producenta i kompozytora Luci Sapio. Spod pióra Włocha wyszedł także utwór "I'm a Woman", z którym najbliżej związana jest wokalistka. "Kobiety świata powinny chodzić z wysoko uniesioną głową i pokazywać, że możemy być równie silnie jak mężczyźni. [Ta piosenka] jest napisana dla kobiet" - deklaruje artystka.

Aleksandra Skowrońska

  • Martha High & The Soul Cookers
  • 9.02, g. 20
  • Blue Note
  • bilety: 60 i 80 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018