Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Kalejdoskopowa wizja z Tel Awiwu

Już w najbliższy czwartek KontenerArt wypełni się zaskakującymi dźwiękami, zrodzonymi z pogranicza różnych kultur. Pochodzący z Izraela kwartet Ouzo Bazooka, łącząc klimat brytyjskiej inwazji z odgłosami Bliskiego Wschodu tworzy eklektyczny, a jednocześnie ekscytujący miks, oddający niezwykły charakter współczesnego Tel Awiwu.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Ouzo Bazooka reprezentuje poprzez muzykę to, co składa się właśnie na etniczny i kulturowy obraz współczesnego Izraela. Wybijające się dźwięki klawiszy i syntezatora odzwierciedlają współczesną scenę miejską ich rodzinnego Tel Awiwu. Jednak odgłosy te są tylko pewnym elektryzującym wabikiem dla tego, co stanowi trzon stylu zespołu - spotkania Wschodu z Zachodem. Dziennikarze muzyczni niejednokrotnie podkreślali orientalny charakter ich muzyki - zależnie od własnego pochodzenia ową orientalność pojmując jako egzotyczny klimat środkowoeuropejski, bądź nasączone folklorem muzyczne wibracje Bliskiego Wschodu. W rzeczywistości piosenki Ouzo Bazooki oddają jednak po prostu kalejdoskopową wizję rodzinnych stron, nie zatracając przy tym dźwięków współczesnego rock'n'rolla i mocnej psychodelii. W warstwie tekstowej zespół serwuje potężny ładunek żydowskiej duchowości, połączonej z sensualnymi doznaniami bliskowschodniego klimatu, zanurzonego w oparach kawy i zapachach pikantnych przypraw.

Kwartetem kieruje charyzmatyczny Uri Brauner Kinrot, wokalista i tekściarz, rozpoznawalny na scenie międzynarodowej, a w samym Tel Awiwie cieszący się sławą jednego z najbardziej płodnych artystów. Muzyk podczas tras koncertowych zwiedził już Amerykę Północną i Południową, Europę i Japonię. Obok Uriego w skład zespołu wchodzą: Dani Ever HaDani (klawisze), Ira Raviv (perksuja), Adam Scheflan (bass). Pierwszy album wymienionej czwórki okazał się ogromnym sukcesem, zwłaszcza w Niemczech, gdzie wszystkie bilety na koncert w Berlinie zostały wyprzedane, zaś singiel "Going down" był najczęściej odtwarzaną piosenką w RadioEins w 2015 roku.

Od tego czasu kwartet, mający obecnie w dorobku dwie płyty, koncertuje nieustannie na wielkich festiwalach muzycznych, między innymi Glastonbury, Fuji Rock, Exit, Womex, Roskilde, Reeperbahn, SXSW czy Global Fest. Polskiej publiczności grupa może być znana choćby dzięki występowi na ostatnim Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.

Jeśli chodzi o konotacje ze współczesną sceną muzyczną, kwartet zabawia publiczność również jako support, grając przed takimi kapelami jak The Pixies i The Hives. Dla niektórych wielbicieli muzyki Ouzo Bazooka brzmi zaś podobnie jak The Growlers czy The Black Keys. Czyż jednak w ich przypadku nie jest to krzywdzące uproszczenie?

Aleksandra Nieścioruk

  • Koncert Ouzo Bazooka
  • KontenerART, ul. Eewangelicka
  • 13.07, g. 20
  • wstęp wolny