Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Jackson supportuje Kulkę i Palecznego

Zgodnie z obietnicą daną melomanom u progu jubileuszowego sezonu Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia Amadeus podczas koncertów towarzyszą wielkie gwiazdy muzyki klasycznej.

.
Konstanty Andrzej Kulka, fot. M. Grynberg

17 grudnia kameraliści zapraszają na koncert, który w swoim programie nazywają gwiazdkowym. Co prawda jego klasyczny repertuar nie nawiązuje do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, ale za to w ramach oczekiwanych prezentów usłyszymy znakomitych solistów - prawdziwe gwiazdy na Gwiazdkę. Konstanty Andrzej Kulka to skrzypek, którego nazwisko zna chyba każdy Polak, który ukończył podstawówkę. Dla wielu jest pierwszym skojarzeniem, wręcz synonimem swojego zawodu. Również w innych krajach Kulka bywa nierzadko wymieniany jako pierwszy wśród polskich wykonawców muzyki klasycznej. Zarówno bowiem jego, jak i równie znakomitego i nie mniej utytułowanego pianisty Piotra Palecznego, z którym wspólnie wystąpi, wiele wyborów repertuarowych zdeterminowała misja propagowania twórczości polskich kompozytorów za granicą.

Dorobek artystyczny obu solistów jest tak bogaty, że dawno przekroczyli już etap, na którym o wartości ich sztuki świadczyły osiągane sukcesy. Oczywiste jest, że aby zapewnić słuchaczy o swoim docenianym w wielu miejscach talencie, muzycy legitymują się krajami i salami koncertowymi, w których wystąpili, orkiestrami, które im towarzyszyły, czy też nazwiskami osób, obok których wystąpili na estradzie. W przypadku artystów takich jak Kulka i Paleczny sytuacja dawno się odwróciła - to oni są teraz często wizytówką wydarzeń (koncertów, konkursów, festiwali), w których brali udział. Nie oznacza to jednak, że ich kariera przestaje się rozwijać, a laurów nie przybywa - wystarczy wspomnieć jeden z najświeższych, czyli prestiżową nagrodę Złoty Fryderyk przyznawaną artystom szczególnie zasłużonym dla polskiej kultury muzycznej, którą Piotr Paleczny otrzymał w 2017 roku za całokształt osiągnięć artystycznych (dołączając tym samym do Konstantego Andrzeja Kulki, który znalazł się w gronie laureatów kilka lat wcześniej). Kulka i Paleczny wspólnie wykonają Koncert na skrzypce i fortepian D-dur K.Anh. 56 Wolfganga Amadeusa Mozarta w opracowaniu Philipa Wilby'ego. Solistom towarzyszyć będzie oczywiście Orkiestra Polskiego Radia Amadeus, poprowadzona tym razem przez Annę Duczmal-Mróz.

Zanim to jednak nastąpi, poznańska publiczność będzie miała okazję poznać przedstawiciela najmłodszego pokolenia instrumentalistów. W I części I Koncertu fortepianowego C-dur op. 15 Ludwiga van Beethovena zaprezentuje się Adam Jackson - urodzony w polsko-walijskiej rodzinie utalentowany pianista ze Stanów Zjednoczonych. Nosząc tak afiszowe nazwisko, 14-letni muzyk ma przed sobą niełatwe, ale na pewno fascynujące wyzwanie - aby swoimi sukcesami nadać nazwisku Jackson nowe skojarzenia związane z wykonawstwem muzyki klasycznej. Program dopełni Serenada E-dur op. 22 Antonína Dvořáka.

Magdalena Mateja

  • Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus
  • Anna Duczmal-Mróz - dyrygent
  • Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce
  • Piotr Paleczny, Adam Jackson - fortepian
  • 17.12, g. 18
  • Aula UAM
  • bilety: 30-50 zł