Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Iza i wibrafon

CK Zamek zaprasza na ostatni w tym sezonie koncert z cyklu "JazZamek". Wydarzenie to będzie szczególne, gdyż na scenie Sali Wielkiej wystąpi pierwsza Polka, która zdecydowała się studiować wibrafon jazzowy. Izabella Effenberg w swojej karierze muzycznej kroczy własną ścieżką tworząc intymny, bogaty świat dźwięków, który rozpala wyobraźnię melomanów z całego świata.

.
fot. materiały prasowe

Izabella Effenberg zaraz po ukończeniu w Polsce kierunku klasycznego wyjechała do Niemiec, by tam studiować muzykę jazzową. Zanim jednak tak się stało, najpierw uczyła się w poznańskiej szkole muzycznej przy ulicy Solnej. To fortepian był jej pierwszym wyborem, jednak gdy w wieku lat 14 odkryła możliwości brzmieniowe perkusji, zakochała się w tym instrumencie bez pamięci. Później szczególnie zaintrygował ją wibrafon i to z nim związała swoją karierę zawodową (gra także na takich instrumentach jak crotales czy Array mbira). Zagraniczne studia pozwoliły jej na naukę pod okiem mistrzów wibrafonu - na uczelni w Norymberdze uzyskała tytuł Jazz Mallets Master. Jest jedną z nielicznych kobiet praktykujących jazzową grę na wibrafonie. Artystka nie tylko prowadzi działalność solową, ale organizuje także festiwal "Vibraphonissimo" oraz kieruje stowarzyszeniem muzycznym o tej samej nazwie.

Już debiutancka płyta polskiej wibrafonistki spotkała się z bardzo pozytywnymi opiniami wśród krytyków muzycznych, melomanów i osób z branży. W czasie sobotniego koncertu usłyszymy przede wszystkim utwory z najnowszego albumu zatytułowanego "Iza". Płyta składa się z wielu miniatur muzycznych, w których artystka eksploruje możliwości brzmieniowe instrumentów perkusyjnych, a także elektroniki, preparowanego fortepianu czy przedmiotów codziennego użytku. Stylistycznie płyta ta łączy jazz z muzyką klasyczną, etniczną oraz eksperymentalną. W 2017 roku "Iza" znalazła się na trzecim miejscu w rankingu The 38th Annual Jazz Station Awards, a w 2016 roku uzyskała tytuł The Best Jazz w kategorii Vibes/Marimba.

Album został doskonale przyjęty przez krytyków muzycznych. Piotr Kałużny z czasopisma "Muzyk" napisał o nim: "Izabella Effenberg prezentuje mistrzowską, nieskazitelną technikę gry i wielką wyobraźnię narracyjną. Jej kompozycje odwołują się do wielu obszarów stylistycznych zdominowanych głównie przez jazz, ale inspirowanych także fusion, muzyką latynoską, ludową i klasyczną. Słychać w nich fascynację fakturami romantycznymi i polifonicznymi. Stanowią bardzo osobisty wizerunek twórczości kształtowanej częściowo w sposób improwizowany. Zarówno na płycie, jak i podczas sobotniego występu z Izabellą Effenberg wystąpią Jochen Pfister (fortepian) oraz Paweł Czubatka (perkusja, marimbola).

Aleksandra Bliźniuk

  • Z cyklu "JazZamek": Izabella Affenberg Trio
  • CK Zamek
  • 26.05, g. 19
  • bilety: 25 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018