Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Improwizując "Dziady"

Chociaż od Zaduszek minęło trochę czasu, Piotr Orzechowski wraz z Igorem Boxxem w pierwszą niedzielę stycznia postanowili zaprosić nas na obcowanie żywych z umarłymi. Poprzez swoją muzykę artyści zinterpretują starosłowiański obrzęd, znany nam dobrze dzięki II części "Dziadów" Adama Mickiewicza.

.
fot. materiały organizatorów

Przedchrześcijański obrzęd zaduszny miał na celu nawiązanie relacji z duszami przodków oraz pozyskanie ich przychylności. Sfera ludzka i duchowa będą także punktem wyjścia dla snucia muzycznych opowieści przez zaproszonych artystów. Wielogłos projektu "Dziady" będzie możliwy nie tylko dzięki różnorodnym osobowościom muzyków, ale także dwóm odmiennym światom estetyczno-muzycznym. Akustyczna muzyka improwizowana zderzy się w nim ze współczesną elektroniką. Nad wszystkim czuwać będą uczestnicy rytuału oraz przybysze zza światów, czyli High Definition Quartet oraz Igor Boxx.

W zapowiedzi koncertu czytamy, że "fabuła tekstu źródłowego oddana zostaje poprzez zestawienie przeciwstawnych sobie sfer: ludzkiej (improwizacja) i duchowej (elektroniczne sety). W rolę uczestników rytuału wciela się kwartet jazzowy, a Igor Boxx w kolejnych przybyszy z zaświatów". Na czele High Definition Quartet stoi Piotr Orzechowski, pianista i kompozytor, który uznawany jest za jednego z najlepszych jazzowych muzyków młodego pokolenia. Jazzowy tuz Randy Brecker powiedział o nim "po prostu uważam, że Piotr Orzechowski to wspaniały pianista, kompozytor i muzyk, jeden z najlepszych, z którymi kiedykolwiek grałem, a dodajmy, że grałem z każdym od Herbiego Hancocka do Horace'a Silvera". W dotychczasowej karierze zdobył m.in. niezwykle prestiżową I Nagrodę na Montreux Jazz Solo Piano Competition oraz I Nagrodę na Jazz Hoeilaart. Jego liczne albumy przyjęte były nad wyraz pozytywnie, tym samym pokazując, że w naszym kraju jest ogromna potrzeba i tęsknota za wysokiej jakości jazzem. Obok Orzechowskiego kwartet tworzą  cenieni instrumentaliści: Mateusz Śliwa (saksofon tenorowy), Alan Wykpisz (kontrabas) oraz Grzegorz Pałka (perkusja).

Igor Boxx jest DJ-em, producentem muzycznym i inżynierem dźwięku. Szerszej publiczności znany jest głównie jako członek nu jazzowego duetu Skalpel. Współpracował także m.in. z Lechem Janerką czy z raperem L.U.C'iem. W projekcie "Dziady" usłyszymy jego sety live electronics.

Aleksandra Bliźniuk

  • "Dziady" wg Pianohooligana
  • High Definition Quartet feat. Igor Boxx
  • CK Zamek
  • 7.01, g. 19.30
  • bilety: 35 zł