Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Finał święta kameralistów

Rocznica 50 lat zasługuje na uroczystą celebrację, zwłaszcza jeśli mówimy o jubileuszu jednego z najważniejszych polskich zespołów kameralnych. Nie da się ukryć, że zasługi Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia są wybitne, a ich twórczość warta poznania. W trakcie jednego wieczoru trudno byłoby odpowiednio podziękować im za to pół wieku muzyki. Amadeus to marka polskiego wykonawstwa muzyki klasycznej.

. - grafika artykułu
Makoto Ozone, fot. materiały prasowe

Orkiestra przygotowała więc dla swoich słuchaczy nie jeden, a trzy koncerty w ramach festiwalu Pół wieku w stuleciu. W trzy pierwsze niedziele października w Auli UAM usłyszymy nie tylko kameralistów, ale także zaproszone gwiazdy - solistów o międzynarodowym uznaniu.

Amadeus został założony z inicjatywy Agnieszki Duczmal w 1968 roku. Trzeba podkreślić, że pierwsza dyrygentka, która wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali, nie miała łatwego zadania. W świecie muzyki kobiety stojące za pulpitem dyrygenckim wciąż stanowią rzadkość. Konsekwencja, pracowitość, wrażliwość i umiejętność budowania zespołu sprawiły jednak, że Orkiestra Kameralna od początku jawiła się jako zespół wyjątkowy, zdobywając pochlebne recenzje i  uznanie melomanów oraz krytyków muzycznych z całego świata. W ciągu 50 lat działalności zespół wystąpił w większości krajów europejskich oraz USA, Kanadzie, Meksyku, Brazylii, Kuwejcie, Tajwanie i Japonii, współpracując z wybitnymi solistami, m.in.: Marthą Argerich, Stevenem Isserlisem, Garym Karrem, Kevinem Kennerem oraz wszystkimi czołowymi solistami polskimi.

Podczas pierwszego koncertu (w niedzielę, 7.10) z orkiestrą zagra Mischa Maisky (wiolonczela). Łotewsko-izraelski muzyk studiował w moskiewskim konserwatorium u legendy wiolinistyki - Mścisława Rostropowicza. Wiolonczelista szybko wybił się na ponadprzeciętny poziom, dzięki czemu występował z największymi. Podczas koncertu z poznańskimi kameralistami zagra klasyczny repertuar, w którym znajdą się m.in. utwory Czajkowskiego i Brucha.

Tydzień później, w czasie drugiego koncertu (14.10) swoją obecnością zaszczycą nas Daniel Hope (skrzypce) oraz Roman Perucki (organy). Hope znany z tria Beaux Arts od dłuższego czasu rozwija karierę solową. Jego płyty wydało m.in. Deutsche Grammophon, a nad koncertami zachwycali się krytycy muzyczni z tak renomowanych czasopism jak "BBC Music Magazine" oraz "Gramophone". Drugi z solistów tego wieczoru jest legendą wśród polskich organistów. Niezwykle aktywny koncertowo występował w najświetniejszych katedrach świata (m.in. w Notre Dame). Hope z kameralistami wykona Serenadę na skrzypce i orkiestrę kameralną Bernsteina, a Perucki Koncert na organy i smyczki Juliena Breta. Usłyszymy także Kwartet smyczkowy Debussy'ego.

Na finał festiwalu szykuje się koncert wspaniałego pianisty jazzowego - Makoto Ozone. Artysta ten związany jest z Polską nie tylko przez współpracę z Anną Marią Jopek, ale także poprzez twórczość Fryderyka Chopina (płyta Road to Chopin), która dzięki oryginalnej rytmice jest tak atrakcyjna dla jazzmanów z całego świata. Wraz z Amadeusem, pianista wykona klasyczny Koncert fortepianowy KV271 Mozarta. Usłyszymy także utwór Piotra Mossa Variations sur un thème de Mozart dedykowany kameralistom oraz, z pewnością, liczne bisy.

W czasie koncertów za pulpitem dyrygenckim stanie zarówno założycielka orkiestry, jak i jej córka Anna Duczmal-Mróz.

Aleksandra Kujawiak

  • Pół wieku w stuleciu - festiwal jubileuszowy Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus
  • 7, 14 i 21.10, g. 18
  • Aula UAM
  • bilety: 30-50 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018