Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Filharmonia wirtuozowska

Melomani, którzy w zimowe wieczory potrzebują wyjątkowo silnych argumentów, żeby opuścić ciepło domowego ogniska, powinni zwrócić uwagę na lutowe propozycje Filharmonii Poznańskiej. Na przekór chłodnej aurze atmosfera w Auli Uniwersyteckiej okaże się niemal wiosenna. Publiczność czeka ożywcza świeżość nieoczywistego repertuaru i nowych interpretacji.

. - grafika artykułu
Sheku Kanneh-Mason (fot. L. Borges)

Pierwszego lutego w koncercie z cyklu Wirtuozi XXI wieku wystąpi znakomity wiolonczelista młodego pokolenia, niespełna dwudziestoletni Sheku Kanneh-Mason. Angielski wirtuoz, zwycięzca BBC Young Musician of the Year z 2016 roku, pochodzi z rodziny, o której nie wystarczy powiedzieć: "muzycznie uzdolniona". Artystyczna wybitność poszczególnych jej członków stanowi prawdziwy fenomen. Znaczące sukcesy w grze na instrumencie odnosi nie tylko zaproszony do Poznania, trzeci z siedmiorga rodzeństwa, Sheku - nagrody i tytuły zdobywają również jego siostry i bracia. Kanneh-Masonowie zostali nazwani przez angielskiego łowcę talentów Simona Cowella "najbardziej uzdolnioną rodziną na świecie" - i naprawdę trudno tę opinię podważyć. Młody wirtuoz zagra jeden z najpiękniejszych utworów wiolonczelowych, rozedrgany emocjami, romantyczny w absolutnym tego słowa znaczeniu, Koncert e-moll Edwarda Elgara.

W drugiej części wieczoru wystąpią Wioletta Chodowicz i Tomasz Rak, a towarzyszyć będzie im Chór Filharmonii Narodowej przygotowany przez Bartosza Michałowskiego. Na słuchaczy czeka prawdziwa gratka - rzadko wykonywana w Polsce, urzekająca Symfonia morska Ralpha Vaughana Williamsa.

Tydzień później w Poznaniu pojawią się Dorota i Piotr Anderszewscy. Rodzinny duet skrzypcowo-fortepianowy, który zasłynął m.in. nagraniem klasycystycznych i romantycznych sonat skrzypcowych, zaprezentuje się rozłącznie. W interpretacji utytułowanych wirtuozów będzie można usłyszeć Koncert skrzypcowy d-moll Roberta Schumanna i Koncert fortepianowy C-dur Ludwika van Beethovena. O ile Dorota Anderszewska nieczęsto gości w stolicy Wielkopolski, o tyle Piotr Anderszewski jest doskonale znany poznańskiej publiczności, również dzięki dokumentowi Brunona Monsaingeona Piotr Anderszewski. Podróżujący fortepian.

Ci, którym będzie wciąż mało znakomitych wykonań muzyki fortepianowej, z pewnością zainteresują się również koncertem zaplanowanym na 15 lutego. Tym razem wystąpi rosyjska pianistka Anna Vinnitskaya, zwyciężczyni konkursów takich jak Queen Elisabeth Music Competition for Piano czy Elise Meyer Competition. Vinnitskaya słynie z pięknej, naturalnej barwy dźwięku i umiejętności niezwykle płynnej i sugestywnej muzycznej narracji. W wykonaniu artystki zabrzmi III Koncert fortepianowy C-dur Siergieja Prokofiewa.

Zaproszonym do Poznania artystom będzie towarzyszyć niezawodna Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, którą podczas kolejnych koncertów poprowadzą: Łukasz Borowicz, Piotr Anderszewski i Marek Pijarowski.

Agata Szulc-Woźniak

  • Luty w Filharmonii Poznańskiej
  • Aula UAM
  • 1, 8, 15.02, g. 19
  • bilety: 15-135 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019