Festiwal gitary i niewymuszonych bisów

- Kultura jest doskonałym polem, by poznawać region Bałkanów - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych podczas konferencji zapowiadającej festiwal. Bałkańskie oblicze gitary przybliżą nam artyści z Kosowa i Albanii (Agron Peni, 3 mundus, Petrit Çeku), Serbii (Duo Starcevic, Trio Balkan Strings), Chorwacji (Trio Evocacion), ale także muzycy z Polski, którzy od lat inspirują się tą muzyką (Bum Bum ORKeSTAR). - Pamiętam, że jako dziecko, kiedy brałem udział w konkursach muzycznych, to zawsze bałem się najbardziej tych, którzy pochodzą z Chorwacji, Serbii czy z Kosowa, bo to byli zawsze najwięksi, jak to mówiliśmy, "wycinacze". Oni zazwyczaj wygrywali te konkursy lub byli największym zagrożeniem dla nas, Polaków, ale też Rosjan, Ukraińców - mówił Łukasz Kuropaczewski, dyrektor artystyczny festiwalu. - Muszę powiedzieć, że od lat zapraszamy artystów z tego regionu świata. Już w najbliższy piątek wystąpi dla Państwa absolutnie genialny gitarzysta, pochodzący z Kosowa, mieszkający na stałe w Zagrzebiu w Chorwacji Petrit Çeku. Będzie gościem naszego festiwalu już bodaj po raz czwarty. A zapraszamy go, ponieważ publiczność go uwielbia, młodzi gitarzyści go uwielbiają. Jest fantastycznym muzykiem, gitarzystą i wielkim przyjacielem naszego festiwalu. Ta nasza przyjaźń z Bałkanami trwa już wiele lat, a w tym roku jest okazja, żeby po raz pierwszy rzeczywiście bardziej się na tym regionie skoncentrować - dodał.
Festiwal rozpocznie się od preludium podczas Weekendu Bałkańskiego (16-18.08). Wówczas usłyszymy m.in. wspomnianego Petrit Çeku, ale też m.in. orkiestrę Tsigunz Fanfara Avantura - zespół pochodzący z Polski, jednak inspirujący się muzyką bałkańską, turecką, bliskowschodnią, indyjską, a nawet jazzową. Po tym wstępie nastąpi inauguracja, a raczej seria inauguracji w Kołobrzegu (22 sierpnia), Gnieźnie (23 sierpnia) i Poznaniu (24 sierpnia). Podczas tych koncertów w największych i najstarszych katedrach miast usłyszymy m.in. utwór Aleksandra Dębicza PasaCatedral napisany specjalnie na to wydarzenie. Ten znany i niezwykle utalentowany pianista wykona także jeden z koncertów fortepianowych Jana Sebastiana Bacha. Usłyszymy również Łukasza Kuropaczewskiego w koncercie gitarowym Vivaldiego, a także Orkiestrę Świętego Marcina.
Nie sposób zliczyć wszystkich miejsc, w których odbywać się będą koncerty. Warto z pewnością wziąć udział nie tylko w wydarzeniach poznańskich, ale także tych odbywających się w mniejszych miejscowościach i niezwykle urokliwych miejscach, jak pałace w Jankowicach i Rogalinie czy Zamek w Kórniku. Podczas festiwalu nie zabraknie dotąd sprawdzonych i lubianych formatów, jak Happening Gitarowy (31.08 na Łęgach Dębińskich usłyszymy lub zagramy utwór Prawy do lewego), Otwarte Warsztaty Gitarowe, Kurs Mistrzowski, Akademia Gitary 60+ i Akademia Gitary Kids.
Poza wspomnianymi artystami pochodzącymi z Bałkanów lub inspirujący się muzyką bałkańską usłyszymy także wybitnych gitarzystów młodego i starszego pokolenia z innych regionów świata. Polskę reprezentować będą Bokun Kościuszko Duo, czyli duet klarnetowo-gitarowy, zespół Jacaras, Jagoda Świdzińska, Leszek Zaleski Quartet, Mateusz Kowalski, Michał Sobierajski, Pełech & Horna Duo oraz założony w Poznaniu, dziś zbierający laury na scenach muzycznych całego świata Erlendis Quartet. Ponadto podczas festiwalu wystąpią jedni z najwybitniejszych gitarzystów świata, pochodzący z Włoch Adriano del Sal oraz Davide Giovanni Tomasi, Agnew McAllister Duo (Szkocja, Irlandia), Duo Karuna (Niemcy) oraz Zsobor Sidoo (Węgry).
Niezwykle bogaty program, wysoki poziom artystyczny - czy warto kończyć tak istotne dla Wielkopolski wydarzenie? Łukasz Kuropaczewski tak skomentował informację o zakończeniu festiwalu: - Chcielibyśmy zostawić słuchaczy i fanów festiwalu z lekkim niedosytem, a nie z przesytem. Myślę, że to było dwanaście lat bardzo dobrych koncertów, które zakończyły się niewymuszonymi bisami.
Warto dodać, że otwarty charakter festiwalu (większość wydarzeń zawsze była darmowa, a w tym roku są wszystkie) łączy się także z celem charytatywnym, aby tak duże przedsięwzięcie mogło się udać. Zbiórki charytatywne, sprzedaż słynnych pierniczków Babci Krysi, a w tym roku także ufundowane stypendia dla studentów z Chorwacji, Serbii, Kosowa i Czarnogóry. - Dzięki temu stypendium mogą do nas przyjechać, wziąć udział w kursie, absolutnie bez żadnych opłat. Dla wielu z nich jest to wielkie przeżycie, bo normalnie nie mogliby sobie na taki wyjazd pozwolić. Jest to dla nich szansa, żeby spotkać się z największymi gitarzystami naszych czasów, którzy co roku są gośćmi naszego festiwalu - powiedział Kuropaczewski.
Festiwal rusza w najbliższy piątek. Warto po raz ostatni usłyszeć wydarzenie w tej formie, a później bacznie obserwować, jak przez dwanaście lat zaszczepiana w Wielkopolsce miłość do gitary, rozwija się dalej.
Aleksandra Kujawiak
- Festiwal Akademia Gitary
- 22.08-8.09
© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019