Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Fantastyczny

Kiedy w 2005 roku świat obiegła wiadomość, że oto pierwszy raz od 30 lat Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina wygrał Polak, wszyscy - od Odry po Bug -  poczuli dumę. Muzyka Chopina na nowo odżyła w pamięci tych, którzy tylko od święta zaglądają do klasycznej płytoteki, a nazwisko Blechacza wypowiadane było z podobnie wielką ekscytacją jak niegdyś nazwisko Krystiana Zimermana.

.
Rafał Blechacz przy fortepianie, fot. materiały organizatorów

Rafał Blechacz z nieśmiałego pianisty z Bydgoszczy już dawno przeobraził się w wytwornego artystę, dojrzałego znawcę twórczości Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Claude'a Debussy'ego, czy Jana Sebastiana Bacha.

Blechacz urodził się w 1985 roku w Nakle nad Notecią. Do Bydgoszczy przeprowadził się już w okresie liceum. Tam też został na dłużej, by na Akademii Muzycznej uczyć się pod okiem wybitnej pedagog, profesor Katarzyny Popowej-Zydroń. Na swój sukces w czasie jednego z najważniejszych chopinowskich konkursów na świecie zasłużył latami ciężkiej pracy. Po sukcesie nie osiadł na laurach i konsekwentnie poszerzał swój repertuar, co roku dając kilkadziesiąt koncertów na całym globie. W 2014 roku odebrał jedną z najbardziej prestiżowych nagród pianistycznych na świecie, Gilmore Artist Award. W czasie uroczystości Daniel Gusting, prezydent Irving S. Gilmore Foundation, powiedział: "Rafał Blechacz został przez nas wybrany jako artysta o naprawdę wybitnej osobowości, którego muzykalność i oddanie się bez reszty sztuce, wróży mu długą i świetlaną karierę".

W sezonie siedemdziesięciolecia Filharmonii Poznańskiej to właśnie Blechacz pełni funkcję artysty-rezydenta. Pianistę mieliśmy okazję usłyszeć w czasie listopadowego koncertu w Auli UAM, podczas którego wykonał utwory Chopina, Lutosławskiego i Wisłockiego. 18 maja w wykonaniu Blechacza usłyszymy XXIII Koncert fortepianowy A-dur KV 488 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Artysta wielokrotnie wyrażał zdanie, że w muzyce tego kompozytora najbardziej ceni lekkość, optymizm i finezję melodii. W czasie piątkowego koncertu Orkiestra Filharmonii Poznańskiej wykona również Symfonię fantastyczną op. 14 Hectora Berlioza.

Aleksandra Bliźniuk

  • koncert Fantastyczni
  • Rafał Blechacz - fortepian, Paul McCreesh - dyrygent, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
  • 18.05, g. 19
  • Aula UAM
  • bilety: 50-150 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018