Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Energetyczna "gitara" w rozmiarze XS

Niepozorny, filigranowy instrument, który rozmiarami przypomina gitarę-zabawkę dla dzieci będzie bohaterem pierwszego festiwalu "Cały Poznań Ukulele" - w sierpniu w Poznaniu.

. - grafika artykułu
Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele, fot. www.ppnou.pl

- Chcemy wyjść poza jedno miejsce w mieście, chcemy być tam, gdzie nas przyjmą, skąd nas nie wyrzucą - mówi Piotr Kończal z Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele, która jest jednym z organizatorów nowego muzycznego przedsięwzięcia w mieście. - Będziemy jeździć po Poznaniu specjalnym busem, wysiadać w różnych miejscach i brzdąkać, i zarażać mnóstwem pozytywnej muzyki, dobrych dźwięków - tłumaczy ideę nowego festiwalu. - W pierwszy weekend sierpnia Poznań zamieni się w stolicę ukulele - dodaje Małgorzata Kempa, szefowa Estrady Poznańskiej, która jest producentem festiwalu. - Koncerty plenerowe w całym mieście, w różnych jego przestrzeniach, warsztaty - także ze strojenia instrumentu i wielki finał na dziedzińcu Urzędu Miasta - tak będzie od 4 do 5 sierpnia w Poznaniu - wylicza.

Nazwa zdobywającego coraz większą popularność instrumentu wywodzi się języka hawajskiego i oznacza..."skaczącą pchłę" ("uku" - pchła, "lele" - skakać). Historia ukulele - jak możemy przeczytać m.in. na stronie www.ulkulele.com.pl - rozpoczyna się wraz z przybyciem na Hawaje imigrantów z Madery pod koniec XIX wieku. Instrument bardzo szybko stał się popularny na Hawajach, a jego sława dotarła aż na dwór króla David Kalakaua. Król wraz z rodziną także grywał i promował ukulele. W ostatnich latach "skacząca pchła" z Hawajów przeżywa prawdziwy renesans. Sięgają po nią zarówno artyści związani z alternatywną sceną muzyczną (Amanda Pamer, zespół Beirut), jak i twórcy z muzycznego mainstreamu (m.in. Paul McCartney). Wśród polskich wykonawców na ukulele grają m.in. Julia Pietrucha i Maja Koman.

Pierwszy poznański festiwal ukulele rozpocznie się w piątek, 4 sierpnia. Tego dnia muzycy będą pojawiali się w różnych dzielnicach, a energetyczna muzyka ukulele zabrzmi w całym mieście. Pasjonaci "gitarowej miniaturki" będą grać dla przechodniów na ulicach, dla klientów na ryneczkach i dla odpoczywających w parkach. Wieczorem odbędą się mini występy na ukulele w kilku poznańskich klubach oraz tzw. open mic w klubie festiwalowym na dziedzińcu Estrady Poznańskiej (przy ul. Masztalarskiej 8).

W sobotę festiwal przeniesie się na dziedziniec Urzędu Miasta. Tam odbędą się koncerty oraz warsztaty nauki gry na ukulele. Zagrają m.in. Ukulelelove Łejery, Polish Ukulele, Burzol i Kelen, Rita Braga, Tomek Grdeń, Zagi, Professor Peter, Piotr Scholz/Michał Francuzik, UkulelebOboys i Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele. - Planujemy także stworzenie największej ukulelowej orkiestry w kraju, która połączy wszystkich wykonawców oraz publiczność biorącą udział w festiwalu - planują twórcy festiwalu.

Sylwia Klimek

  • Festiwal "Cały Poznań Ukulele"
  • 4.08, g. 12-24, różne punkty w mieście
  • 5.08, g. 12-22, dziedziniec Urzędu Miasta
  • 5.08, g. 22-24, klub festiwalowy - Estrada Poznańska, Masztalarska 8
  • wstęp wolny