Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Dwa światy, jedna batuta

"Pomyłki być nie może: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia jest jednym z najwspanialszych zespołów naszych czasów" - napisał dziennikarz "Gazette Montreal". Chociaż kojarzymy Amadeusa głównie z muzyką klasyczną , orkiestra lubi zaskakiwać. 7 lutego zagra w rytmie jazzu! I to nie sama, bo do kameralistów dołączy Jazz at Lincoln Center Orchestra oraz Wynton Marsalis!

. - grafika artykułu
Wynton Marsalis (fot. J. Martinez)

Światowej sławy big-band powstał w 1988 roku jako projekt organizacji Jazz at Lincoln Center, której celem jest dostarczanie wysokiej klasy rozrywki, a także edukacja, promocja jazzu i społeczności jazzowej. Stowarzyszenie wraz z orkiestrą i innymi wybitnymi artystami co roku organizuje wiele koncertów, transmisji, a także wydarzeń i paneli edukacyjnych, które szerzą rzetelną wiedzę na temat jazzu. Ze swoim programem docierają do ludzi w każdym wieku - głównie mieszkańców Nowego Jorku, lecz także innych miast na całym świecie.

Big-band tworzy piętnastu znakomitych muzyków jazzowych, wśród nich m.in. Walter Blanding, Chris Crenshaw, Vincent Gardner, Ted Nash czy Marcus Printup. Na czele zespołu stoi Wynton Marsalis, jeden z najpopularniejszych współczesnych trębaczy i kompozytorów jazzowych. Mówi się o nim, że jest pierwszym jazzmanem, który opanował wszystkie odmiany gatunku - od nowoorleańskich korzeni, przez bebop, aż do wszystkich nurtów jazzu nowoczesnego.

Marsalis pochodzi ze znakomitej rodziny muzyków. Jako syn słynnego pianisty Ellisa Marsalisa już od dziecka przebywał w kręgu społeczności jazzowej (swoją pierwszą trąbkę dostał od Ala Hirta!). Właściwie od początku kariery łączy klasykę i jazz. W 1983 roku jako jedyny artysta na świecie zdobył Grammy w kategorii jazzowej i klasycznej. To niezwykłe osiągnięcie powtórzył rok później.

Jazz at Lincoln Center Orchestra koncertuje na całym świecie. Jest obecna na światowych festiwalach, w salach tanecznych, klubach i parkach. Chociaż w głównym repertuarze orkiestry znajduje się jazz, w tym utwory Duke'a Ellingtona, Counta Basiego, Theleniousa Monka, Dizzy Gillespiego, czy Benny'ego Goodmana, chętnie współpracuje z orkiestrami symfonicznymi, zespołami baletowymi oraz artystami, którzy zajmują się różnymi rodzajami muzyki. Jazzmani tylko w ostatnich latach wystąpili z Berliner Philharmoniker, New York Philharmonic czy Russian National Orchestra.

Chociaż program wspólnego koncertu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia oraz Jazz at Lincoln Center Orchestra nie jest jeszcze dokładnie znany, wiemy na pewno, że tego dnia zabrzmią utwory jazzowe - aranżacje utworów Duke'a Ellingtona, a także klasyczne - najprawdopodobniej cykl miniatur Obrazki z wystawy Modesta Musorgskiego). Tego koncertu nie można przeoczyć!

Aleksandra Bliźniuk

  • Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus i Jazz at Lincoln Center Orchestra, Wynton Marsalis - trąbka, Anna Duczmal Mróz - dyrygent
  • Aula UAM
  • 7.02, g. 19
  • bilety: 90-150 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018