Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Brodka bez prądu

W kwietniu tego roku Monika Brodka wystąpiła w ramach kultowego cyklu MTV Unplugged. Zarejestrowany materiał zostanie wydany jako album koncertowy, natomiast jeszcze przed premierą krążka, artystka ruszy w mikro trasę koncertową, która rozpocznie się w najbliższą sobotę, 15 września, w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

.
fot. materiały prasowe

W 2004 roku, wówczas szesnastoletnia Monika Brodka, wygrała telewizyjne show "Idol" i zabrała się za nagrywanie debiutanckiego albumu długogrającego pod tytułem Album. Wyraźnie popowy krążek w połowie składał się z coverów takich artystów jak Lenny Kravitz i Marvin Gaye, natomiast przy produkcji uczestniczyła Ania Dąbrowska oraz Liroy. Niewiele wówczas osób spodziewało się, że czternaście lat później artystka będzie twarzą polskiej muzyki alternatywnej, grającą całkowicie autorski materiał, a jej koncerty odbywać się będą w poznańskiej operze. Kariera Brodki z boku może wyglądać, jak typowo amerykański wariant "from zero to hero", jednakże próżno szukać w niej płycizn.

O ile Album oraz Moje piosenki były krążkami najbliższymi wypracowanej formule tradycyjnego popu z piosenkami o miłości, w 2010 roku artystka zaserwowała swoim słuchaczom prawdziwą rewolucję. Płyta Granda wyznaczyła zupełnie inny kierunek w twórczości wokalistki. Album łączy w sobie pozornie niepasujące elementy różnych stylów muzyki nowoczesnej i elektronicznej - z góralskimi motywami i zaśpiewami. Nie bez powodu piosenkarkę zalała wówczas fala najważniejszych nagród muzycznych, w tym aż dziewięć nominacji do Fryderyków.

Od czasu Grandy Monika Brodka nie przestaje eksperymentować z brzmieniem. Kolejnymi produkcjami piosenkarki był dyskotekowy minialbum Lax, zainspirowany i nagrany w legendarnym Red Bull Studios w Los Angeles oraz ostatni album Clashes. W całości anglojęzyczny jest zwrotem w kierunku rozbudowanych aranżacji, ze smykami i sekcją dętą, w których punktem wyjścia były kościelne organy. Album został wydany na całym świecie, zebrał bardzo dobre recenzje i szybko pokrył się platyną. Z kolei trasa koncertowa obejmowała nie tylko Polskę, ale również Anglię, Francję, Niemcy i Japonię.

W aktualnym punkcie swojej kariery, Brodka nie byłaby sobą, gdyby nie próbowała czegoś innego. Tym czymś okazał się koncert z cyklu "MTV Unplugged", w których najwybitniejsi artyści prezentują swoje utwory w akustycznych aranżacjach. Swoim kwietniowym występem w Lublinie Brodka dołączyła do takich gwiazd polskiej sceny, jak Kayah, Hey, Kult, Wilki i O.S.T.R., którzy wystąpili specjalnie dla stacji MTV.

Zapis tego wyjątkowego wydarzenia niedługo ma się pojawić jako album koncertowy. Premierze krążka, której dokładna data nie jest jeszcze znana, towarzyszyć będzie mini-trasa koncertowa obejmująca tylko trzy występy, podczas których przekrojowo pojawią się utwory ze wszystkich płyt piosenkarki, łącznie z debiutancką. Na scenie towarzyszyć będzie artystce 12-osobowy zespół, w składzie którego pojawią się tak wyjątkowe instrumenty, jak fisharmonia i piła.

Damian Nowicki

  • Brodka MTV Unplugged
  • Teatr Wielki
  • 15.09, g. 19
  • bilety: 129 zł/ 149 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018