Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Blechacz na 70-lecie

Odkąd w 2005 roku Rafał Blechacz w pięknym stylu zatryumfował na XV Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina, zyskał światową sławę, stając się jednym z najniecierpliwiej oczekiwanych wykonawców.

. - grafika artykułu
Rafał Blechacz, fot. A. Hoffmann

Doceniany przez publiczność i krytykę w kraju i za granicą artysta występował w najsłynniejszych salach koncertowych Europy, Ameryki i Azji. W 2006 roku podpisał kontrakt z niemiecką wytwórnią fonograficzną Deutsche Grammophon, jako drugi, po Krystianie Zimermanie, polski artysta. Kolejne nagrania Blechacza zdobywają laury - wydany w 2013 roku album z siedmioma wielkimi polonezami Chopina już w dniu sprzedaży okazał się złotą płytą. Krążek otrzymał prestiżowe wyróżnienie Preis der Deutschen Schallplattenkritik jako najlepszy album w kategorii muzyka fortepianowa.

Blechacz tryumfuje również za oceanem. W 2014 roku zdobył amerykańską Gilmore Artist Award, nazywaną pianistycznym Noblem, przyznawaną co cztery lata najbardziej wyróżniającemu się artyście. Pokonał ponad stu kandydatów, a jury doceniło, że podejmuje zróżnicowane przedsięwzięcia muzyczne, konsekwentnie rozwijając swoją karierę. Ceniony i podziwiany na całym świecie Blechacz jest też artystą bardzo trudno uchwytnym i rzadko występuje w Polsce. Tym większą radość sprawił poznańskim melomanom, przyjmując zaproszenie Wojciecha Nentwiga. W rozpoczynającym się sezonie artystycznym wybitny pianista będzie artystą-rezydentem Poznańskiej Filharmonii.

Najbliższy koncert z udziałem Blechacza planowany jest na 10 listopada. Ta niezwykła data upamiętnia pierwszy występ poznańskich filharmoników - sprzed 70 lat. Jak podczas inauguracji, tak i teraz w programie znajdą się kompozycje polskich twórców. W pierwszej części wieczoru usłyszymy Nokturn Stanisława Wisłockiego (pierwszego dyrygenta poznańskiej orkiestry, którego twórczość kompozytorska jest niemal nieznana, a warta uwagi) oraz Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego. Po przerwie scena należeć będzie przede wszystkim do solisty. W wykonaniu wirtuoza zabrzmi Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina, dzieło, którego Blechacz jeszcze w Poznaniu nie zagrał. W drugiej części utworu, słynnym Larghetto, zapisane są jedne z najpiękniejszych fraz polskiej muzyki. O wejściu fortepianu po orkiestrowym wstępie Jarosław Iwaszkiewicz powiedział: "brzmi jak otwarcie bramy do jakiegoś przybytku miłości i spokoju...".

Po raz kolejny Blechacz zawita do Poznania wiosną. 18 maja pod batutą Paula McCreesha zagra XXIII Koncert fortepianowy A-dur KV 488 Wolfganga Amadeusa Mozarta. 22 czerwca wystąpi w Auli UAM po raz ostatni w tym sezonie - razem z Bomsori Kim, skrzypaczką, ulubienicą publiczności ubiegłorocznego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego, zaproszą poznańskich melomanów na wieczór sonat.

Agata Szulc-Woźniak

  • Koncert 70-lecia
  • Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Marek Pijarowski - dyrygent, Rafał Blechacz - fortepian
  • Aula UAM  
  • 10.11, g. 19
  • bilety: 50-130 zł