World music to pojęcie szerokie jak świat. Jednak twórczość Beltaine nie ginie w chaosie muzycznych wątków - ich główną inspiracją jest tradycyjna muzyka irlandzka i bretońska. Wszystko to przesiane jest przez współczesne sito, a więc brzmienie zespołu nierzadko ociera się o muzykę eksperymentalną i elektroniczną. W ich twórczości tradycja połączona jest ze współczesnością interesującą nicią, którą tworzą członkowie zespołu.
Zespół powstał w 2002 roku w Katowicach. Ówcześni studenci różnych śląskich uczelni postanowili ze sobą pomuzykować. Razem przeszli m.in. przez szanty i piosenkę żeglarską, jednak na szczęście to world music zwyciężyła, jeśli idzie o ich muzyczne zainteresowania. Obecny skład grupy to siedmiu muzyków. Różne osobowości i odmienne doświadczenia sprawiły, że każdy z nich spełnia w zespole inną rolę i poprzez muzykę wyraża swoją osobowość. Wydali już pięć płyt: "Rockhill" (2005), "KoncenTrad" (2008), "Triu" (2010), koncertową "Live" (2011) z gościnnym udziałem niemieckiego harfisty Jochena Vogela i ostatnią "Miusjik" (2015). Ich twórczość została doceniona na całym świecie, a pierwsze trzy studyjne płyty zostały uznane za folkowe wydawnictwa roku w plebiscycie "Wirtualne gęśle" współorganizowanym przez Polskie Radio.
Zespół, który odwołuje się wprost do tradycji, wypracował swoją strategię koncertową, którą streścić można dwoma słowami - żywioł i ekspresja. Ich występy cieszą się entuzjastycznym przyjęciem i dużą frekwencją. Występowali m.in. w Malezji, Meksyku, USA, Kanadzie oraz na prestiżowych festiwalach w całej Europie. W 2011 roku Beltaine otrzymał nagrodę "Irish Music Award" w kategorii Top Celtic Rock Band przyznawaną przez American Irish Association. Nie tylko występują, ale również są pomysłodawcami i współorganizatorami Festiwalu Muzyki Celtyckiej "Zamek" w Będzinie.
Aleksandra Bliźniuk
- Koncert zespołu Beltaine
- Adam Romański - skrzypce; Grzegorz Chudy - low whistle, wokal, akordeon, bombarda, bansuri; Jan Gałczewski - bouzouki, gitara elektryczna, bodhran, dudy gaita; Jan Kubek - tabla, darabuka, djembe, cajon, instrumenty perkusyjne; Łukasz Kulesza - gitara akustyczna; Bartek Dudek - gitara basowa; Pierre - perkusja
- 3.03, g. 19.30
- Klub Blue Note
- bilety: 30-40 zł (dostępne w CIM)